parallax background

Badania lekarskie pracowników – jak wyglądają

Przed niemalże każdą wizytą u lekarza zastanawiamy się, jak będą przebiegać poszczególne etapy badania, jak wyglądają i ile będą trwały. Nie inaczej jest w przypadku medycyny pracy. W tym artykule przedstawimy Ci rodzaje badań lekarskich pracowników oraz najważniejsze informacje, które musisz wiedzieć przed wizytą.

Czym są badania lekarskie pracowników?

Osoby podejmujące się pracy muszą być zdolne do jej wykonania, opinię na ten temat wystawia lekarz medycyny pracy. Do jego zadań należy przeprowadzenie wywiadu zdrowotnego, na podstawie którego wykluczy lub potwierdzi przeciwwskazania do wykonywania danych obowiązków zawodowych.

Co ważne pracodawca, aby wysłać pracownika na badania lekarskie, musi mieć zawartą umowę z Zakładem Medyny Pracy. Oczywiście wybór gabinetu (miasta, w którym odbędzie się badanie) jest możliwy po wcześniejszym ustaleniu z pracodawcą.

Rodzaje badań lekarskich dla pracowników

Możemy wyróżnić 3 rodzaje:

  • wstępne,
  • okresowe,
  • kontrolne.

Pierwsze obowiązują przed podjęciem pracy. Drugie sprawdzają stan zdrowia zatrudnionego i należy wykonać je w zależności od stanowiska co 1-5 lat. Z kolei badania kontrolne, dotyczą osób, które przez dłużej niż 30 dni nie były zdolne do wykonywania pracy ze względu na chorobę.

Jak wygląda wizyta u lekarza medycyny pracy?

Zazwyczaj jest krótka i nie trwa dłużej niż kilkanaście minut. Niemniej należy pamiętać, że lekarz może skierować na dodatkowe badanie (w zależności od stanowiska), przykładowo pracownicy biurowi mogą dostać skierowanie do okulisty, zaś osoby pracujące w hałasie na konsultację laryngologiczną. Niekiedy również przeprowadzane są badania krwi oraz moczu.

Przed wizytą zabierz ze sobą skierowanie otrzymane od pracodawcy oraz akcesoria medyczne, z których korzystasz na co dzień, czyli m.in. okulary korekcyjne, soczewki czy też aparaty słuchowe. Warto również ubrać się w luźniejszy strój tak, aby umożliwić zbadanie ciśnienia i osłuchanie klatki piersiowej.

Badanie lekarskie pracowników jest zazwyczaj szybkie i stanowi w głównej mierze formalność, jednak to dobra okazja do kontrolnego zbadania stanu zdrowia.

Badania lekarskie pracowników – jak wyglądają
This website uses cookies to improve your experience. By using this website you agree to our Data Protection Policy.
Read more