parallax background

Chatboty w rekrutacji – wsparcie dla rekrutera

Chatboty w rekrutacji – wsparcie dla rekrutera

 

Coraz więcej firm decyduje się na zautomatyzowaną rekrutację. Rekruterzy chętnie sięgają po przydatne narzędzie wykorzystywane w rekrutacji nowych pracowników. Czym są chatboty i czy musimy się ich obawiać szukając pracy?

 

 

Chatboty rekrutacyjne. Czym są, jak działają?

Bot to program komputerowy wykonujący pewne czynności w zastępstwie człowieka. Najczęściej wykorzystuje się go do prowadzenia konwersacji. Programowane są tak, aby użytkownik czuł, że czatuje z człowiekiem, a nie robotem. Chatboty stosowane są w wielu obszarach, funkcjonują między innymi na platformie Facebook Messenger. Powstały, aby działać w czasie nieobecności operatorów kanału dyskusyjnego i pomagać rozwiązywać problemy, z którymi najczęściej borykają się użytkownicy.

Coraz częściej na wykorzystanie chatbotów w procesie rekrutacyjnym decydują się również rekruterzy. Dzięki temu mają np. możliwość przeprowadzenia wstępnej rozmowy rekrutacyjnej w dowolnym czasie. Podczas rozmowy z kandydatem bot pyta o doświadczenie zawodowe, umiejętności, oczekiwania finansowe, a następnie na tej podstawie tworzy profil osoby ubiegającej się o pracę. Takie rozwiązanie jest szczególnie przydatne, gdy na ogłoszenie o pracę odpowie wielu kandydatów. Zaprogramowana lista konkretnych pytań, na które musi odpowiedzieć kandydat pozwoli na wybranie osób pasujących do oferowanej posady.

 

Nowa era rekrutacji – chatboty zamiast rekruterów

Chatboty to znaczne ułatwienie w pracy rekruterów. Dzięki niemu nie muszą wertować wszystkich otrzymanych CV i dokonywać ich selekcji, co przekłada się na dużą oszczędność czasu. Skoro chatboty tak świetnie radzą sobie w szukaniu nowych pracowników, to może z czasem zastąpią rekruterów?

Szanse, że w firmy wdrożą u siebie takie rozwiązanie jest raczej nikłe. System nie jest w stanie zastąpić człowieka. Boty świetnie sobie radzą w wyćwiczonych zadaniach, jednak są w stanie ocenić tylko doświadczenie i umiejętności pracownika. Podczas rekrutacji bardzo ważne jest między innymi poznanie także charakteru aplikanta, aby móc zdecydować, czy odnajdzie się w zespole.

 

 

Chatboty – wady i zalety

Niewątpliwie największą zaletą stosowania chatbotów rekrutacyjnych jest znaczna oszczędność czasu działu HR. Chatbot może też być idealnym uzupełnieniem rekrutera. Nigdy nie jest zmęczony i może pracować całą dobę. To szczególnie przydatne, gdy mamy dużo zgłoszeń od kandydatów. Takie rozwiązanie ma także wpływ na pozytywny wizerunek firmy, ponieważ jesteśmy dostępni cały czas. Chatbot może być również przydatny we wdrażaniu nowych pracowników. Proces onboardingu to bardzo ważny element oswajania go z funkcjonowaniem firmy.

Więcej pisaliśmy o tym tutaj: https://www.optimhuman.com/onboarding-nowego-pracownika-na-odleglosc/

Chatbot wyręczy nas w nieustannym asystowaniu. Dzięki niemu nowy pracownik dostaje natychmiastową odpowiedź na zdawane pytania lub uzyskuje potrzebne informacje np. dane kontaktowe do pracowników.

Decydując się na wykorzystanie chatbotów w rekrutacji musimy liczyć się również z wadami tego rozwiązania. Niedopracowany program podczas wstępnej selekcji może wykluczać również wartościowych kandydatów. Wystarczy, że w jego CV zabraknie zakodowanych słów kluczowych i aplikacja z automatu zostanie odrzucona. Roboty bardzo szybko się uczą i zapamiętują preferencje danej firmy czy rekrutera, dlatego istnieje ryzyko, że będą nieustannie się do nich dopasowywać. W efekcie tego kolejne przyjmowane osoby będą miały bardzo podobne umiejętności i osiągnięcia. Boty nie są w stanie ocenić nie tylko charakteru przyszłego pracownika, ale również potencjału jaki posiada.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Chatboty w rekrutacji – wsparcie dla rekrutera
This website uses cookies to improve your experience. By using this website you agree to our Data Protection Policy.
Read more