Szukając nowego miejsca zatrudnienia, często spotykamy się z rozmaitymi ofertami, które mogą nas zaciekawić, ale niekoniecznie będziemy wiedzieć, jaką mają specyfikę. W tym artykule przyjrzymy się pracy tymczasowej i wyjaśnimy, na czym najczęściej polega.

Czym jest praca tymczasowa?

To oferta zatrudnienia w Polsce lub za granicą, z której korzysta wiele, najczęściej młodych osób, które chcą podjąć zatrudnienie tylko na okres kilku miesięcy, zwłaszcza w okresie wakacyjnym. Praca tymczasowa to zajęcie zarobkowe podejmowane na określony czas nie dłuższy niż 18 miesięcy dla jednego pracodawcy. Zatrudnienie powinno mieć charakter sezonowy, okresowy lub doraźny. Co ważne, nie może ono dotyczyć stałych pracowników danej firmy.

Praca tymczasowa – 3 strony

Dla tego rodzaju zatrudnienia charakterystyczne jest to, że występują aż 3 zainteresowane strony:

  • pracownik,
  • pracodawca,
  • agencja pracy tymczasowej.

W praktyce polega to na tym, że agencja, która dopina wszelkie formalności, zatrudnia pracownika, a później kieruje go do pracodawcy.

Tak więc podjęcie się pracy tymczasowej jest dość proste, oczywiście same obowiązki i wymagania zależą od stanowiska. Niemniej jednak zatrudnienie tego typu najczęściej ma miejsce w przypadku rozmaitych produkcji, pracy na magazynie czy też zbierania owoców, warzyw bądź kwiatów ze względu na sezonowość roślin oraz dużą rotację pracowników.

Praca tymczasowa – kogo może zainteresować?

Przede wszystkim osoby młode, aczkolwiek nie jest to reguła. Niemniej elastyczny czas pracy i możliwość podjęcia zatrudnienie na kilka miesięcy jest świetną opcją dla studentów bądź uczniów, którzy chcą zarobić pieniądze w czasie wakacji. W szczególności, jeśli są to stanowiska w Polsce.

Zatrudnianie tymczasowe najczęściej nie koliduje z nauką, co jest ogromnym plusem. Poza tym ta forma przypadnie do gustu również osobom, które chcą dorobić do domowego budżetu lub niedawno straciły zatrudnienie i szukają nowego źródła dochodów. Rynek pracy jest otwarty, dlatego można znaleźć ciekawe stanowiska zarówno dla młodszych, jak i starszych osób. Poza tym pracę tymczasową mogą podjąć także osoby poniżej 18 roku życia, pozwala to m.in. zdobyć doświadczenie i dorobić do kieszonkowego.

Co to jest praca tymczasowa?
This website uses cookies to improve your experience. By using this website you agree to our Data Protection Policy.
Read more