Czym jest feedforward?
Feedforward jest narzędziem rozwijającym właściwe kompetencje lub zachowania pracowników. Podczas gdy feedback jest reaktywny i koncentruje się na przeszłości, feedforward patrzy przed siebie. Nie skupia się na problemach, które były, ale na rozwiązaniach, które mogą pomóc uniknąć problemów w przyszłości. I dlatego prawie zawsze jest pozytywnie odbierany przez pracowników.
Poprawnie wykorzystany feedforward może służyć również jako silne, zmieniające strategię narzędzie menedżerskie.
Feedforward – do czego?
Feedforward może być użyteczny w rozwiązywaniu problemów i konfliktów, w szkoleniu i konsultingu, w osobistym ocenianiu, w zarządzaniu projektami, jako systematyczny proces na spotkaniach zespołów. Użyty na większą skalę w organizacjach, feedforward może wspierać zmiany w kulturze firmy.
A więc mówiąc w prosty sposób:
zamiast dostarczać pozytywny lub negatywny feedback, dostarczamy przyszłościowych możliwości i rozwiązań.
Przeprowadzenie Feedforwardu
Przeprowadzony Feedforward z pracownikiem powinien zawierać 3 kluczowe elementy:
- Wybór obszaru – podstawą ukierunkowanej rozmowy jest wybór czego mają dotyczyć jej fundamenty.
- Sformułowanie celu – konieczne jest jasne ustalenie celu, a którego przedstawienie rozmówcy skłoni go do udzielenia informacji zwrotnej
- Uważne słuchanie – kluczem do odniesienia sukcesu w tej metodzie jest uważne skupienie się na odpowiedziach pracowników. Mogą bowiem pojawić się w nich wskazówki dostarczające zdecydowanie większej liczby informacji np. o konfliktach w zespole.
Feedforward
jest zorientowany na rozwiązania – dostarcza jasnych wskazówek, dotyczących rozwiązywania problemów, bez wykorzystania pozytywnego/negatywnego krytycyzmu
dostarcza energii do działania, oferując możliwość niezależnego rozwoju
wspiera szacunek i pomaga wzmacniać pozytywne i partnerskie relacje.
Bibliografia