Pracownicy działu HR nieustannie muszą śledzić i być na bieżąco z nowymi metodami rekrutacji. Dzięki temu mają pewność, że pośród wielu kandydatów pozyskają wartościowych specjalistów. Jednym ze sposobów na udaną rekrutację jest metoda direct search.
Czym jest direct search?
„Direct search” (znany także jako „executive search”) to strategia rekrutacji pracowników, w której agencje rekrutacyjne lub specjaliści ds. rekrutacji poszukują pracowników poprzez bezpośredni kontakt z potencjalnymi kandydatami, którzy mogą nieaktywnie szukać pracy. Jest to bardziej aktywny i personalizowany proces niż tradycyjna rekrutacja, która opiera się na ogłoszeniach o pracę.
Kiedy stosuje się rekrutację direct search?
Proces ten jest szczególnie przydatny w przypadku stanowisk, na które trudno znaleźć odpowiednich kandydatów poprzez tradycyjne ogłoszenia rekrutacyjne. Może to obejmować stanowiska wyższego szczebla lub inne stanowiska wymagające specyficznych umiejętności.
Direct search – gdzie rekruterzy szukają przyszłych pracowników?
Każdy HR-owiec doskonale wie, gdzie szukać przyszłych pracowników. W poszukiwaniu wybitnych ekspertów wertują internetowe narzędzia. Podstawowym źródłem pozyskiwania kandydatów, z którego korzystają rekruterzy jest LinkedIn i Goldenline. W poszukiwaniach idealnego kandydata chętnie wertują także portale tematyczne. Dlatego, jeśli działasz w branży kreatywnej, to nie zapomnij o założeniu sobie konta na branżowych stronach, gdzie pochwalisz się swoim portfolio.
Poszczególne etapy rekrutacji
1. Określenie potrzeb i stworzenie profilu kandydata
Każde przygotowanie do poszukiwań pracownika należy zacząć od określenia wymagań stanowiska, na które poszukujemy pracownika. Warto także, określić jakie powinien mieć umiejętności, doświadczenie, kwalifikacje i cechy osobowości, które są niezbędne dla sukcesu na tym stanowisku.
2. Badanie rynku
Kolejnym krokiem po określeniu potrzeb i stworzeniu profilu kandydata jest badanie rynku. Na tym etapie rekruter wyszukuje potencjalnych kandydatów.
3. Nawiązywanie kontaktu
Po wybraniu potencjalnych kandydatów przychodzi czas na podjęcie z nim prób kontaktu. Rekruter może to zrobić na kilka sposobów: przez wiadomości e-mail, telefon, wiadomości na platformach społecznościowych lub nawet osobiście (kiedy wie jak dotrzeć do takiej osoby).
4. Przeprowadzenie rozmów rekrutacyjnych
Jeżeli nawiązanie bezpośredniego kontaktu z wybranymi kandydatami wywołało ich zainteresowanie nową posadą, należy przejść do umówienia rozmów rekrutacyjnych.
5. Wybranie przyszłego pracownika
Po tym, jak przeprowadzimy szereg rozmów z zainteresowanymi zdecydować się na zatrudnienie osoby, która w jak największym stopniu spełnia nasze oczekiwania.
6. Utrzymywanie kontaktu z innymi kandydatami
Nawet jeśli dany kandydat nie jest zainteresowany w danym momencie, warto utrzymywać z nim kontakt i budować relacje. Może się okazać, że w przyszłości będzie gotów do zmiany pracy.