Dlaczego motywacja pracowników jest ważna?
Motywacja pracowników jest kluczowym aspektem w miejscu pracy, prowadzącym do wydajności działu, a nawet firmy. Motywowanie pracowników powinno być nie tylko sprawą najwyższej wagi, ale też działaniem rutynowym dla pracodawców oraz managerów.
Czym jest motywacja pracowników?
Motywację pracowników definiuje się jako entuzjazm, poziom energii, zaangażowanie i ilość działań, jaką pracownik wnosi do organizacji na co dzień.
Wszystkie definicje, które odnajdziemy w książkach, odnoszą się do faktu, że motywacja jest zachowaniem i należy ją ukierunkować tak, aby osiągnąć pożądane cele i rezultaty. Zmotywowani pracownicy są atutem organizacji oraz posiadają ogromny wpływ na jej sukces. Motywacja jest niematerialna, trudna do zmierzenia i niezwykle ciężka do kontrolowania, jednak łatwo ją moderować, kiedy robimy to w umiejętny sposób.
Możemy rozróżnić dwa rodzaje motywacji:
- Wewnętrzna
- Zewnętrzna
Motywacja wewnętrzna oznacza, że jednostka jest motywowana od środka. Chce dobrze funkcjonować w miejscu pracy, ponieważ wyniki firmy są zgodne z jej systemem wartości. Głęboko zakorzenione przekonania jednostki są zwykle najsilniejszymi czynnikami motywacyjnymi. Takie osoby wykazują wspólne cechy, takie jak akceptacja, ciekawość, honor, chęć osiągnięcia sukcesu.
Motywacja zewnętrzna oznacza, że motywacja jednostki jest stymulowana przez czynniki zewnętrzne – nagrody i uznanie. Niektórzy ludzie mogą nigdy nie być zmotywowani wewnętrznie i tylko motywacja zewnętrzna wpływa na podejmowane przez nich działania.
Badania pokazują, że nagrody zewnętrzne mogą stymulować chęć osoby do nauczenia się nowego zestawu umiejętności. Nagrody, takie jak premie, podwyżka, czy awans mogą motywować ludzi lub dostarczać namacalnych informacji zwrotnych.
Trzeba jednak uważać na nagrody zewnętrzne. Zbyt wiele tego typu wzmocnień może być szkodliwe, a jako kierownik lub przełożony musisz jasno określić, w jakim stopniu zamierzasz zmotywować pracowników do realizacji celów organizacyjnych.
10 najlepszych sposobów motywowania pracowników
Oto kilka propozycji:
- Ankiety motywacyjne pracowników: wykorzystaj oprogramowania lub platformy ankietyzacji online do przeprowadzania ankiet motywacyjnych. Pozwól im przekazać szczere opinie na temat swoich doświadczeń, pomysłów i sugestii. Pomoże Ci to zidentyfikować obszary, które wymagają Twojej uwagi.
- Badania satysfakcji pracowników: Satysfakcja pracowników zależy od wielu czynników, takich jak środowisko pracy, infrastruktura, role i obowiązki itp. Przeprowadzanie badań satysfakcji pracowników pomoże menedżerom zrozumieć czynniki niezadowolenia oraz na tej podstawie wprowadzić odpowiednie działania. Częste ankiety pomogą szybciej rozwiązywać problemy związane z niezadowoleniem pracowników.
- Dobra robota! Uznanie odgrywa ogromną rolę w zwiększaniu poziomu motywacji pracowników. Pomaga stworzyć zdrową więź między pracodawcą, a pracownikami. Uznanie nie tylko zaspokaja naszą podstawową potrzebę szacunku, ale zwiększa przynależność do organizacji.
- Skoncentruj się na nagrodach wewnętrznych: To prawda, że niektórzy ludzie potrzebują nagród, aby wykonać zadania, ale nagrody zewnętrzne bardzo szybko przestają być skuteczne. Skoncentruj się na motywowaniu pracowników od wewnątrz.
- Autonomia, nie biurokracja: Mikrozarządzanie to najgorsza rzecz, jaką możesz zrobić jako menedżer. Jest to nie tylko czasochłonne, ale także bardzo niepożądane. Jeśli zatrudniłeś ludzi z określonymi umiejętnościami, pozwól im wykonywać swoją pracę, bądź moderatorem, a nie dyktatorem. Istoty ludzkie cenią sobie autonomię, daje swobodę wykonywania zadań w akceptowalny sposób oraz pozwól obserwować progres.
- Stwórz niesamowite środowisko pracy: nie, to nie Fussball, darmowe przekąski czy ekspres do kawy. Według badań przeprowadzonych przez Ohio State University, środowisko pracy poważnie wpływa na nastrój. Tak więc warto inwestować w środowisko pracy, w którym ludzie spędzają 40 godzin tygodniowo.
- Bądź wizjonerem: pracownicy muszą wiedzieć, że ich wysiłki prowadzą do czegoś ważnego. Muszą znać swój cel i, co ważniejsze, ścieżkę, która ich tam zaprowadzi. Jeśli jako lider brakuje Ci wizji własnej organizacji, ciężko oczekiwać, że pracownicy będą się zgadzać z Twoją wizją? Stwórz przejrzysty obraz swojej organizacji, zachęć pracowników, aby dodali swoje pomysły. Będziesz zaskoczony, jak innowacyjne mogą być.
- Zbieraj pomysły i sugestie, działaj na ich podstawie: po przeprowadzeniu ankiet otrzymałeś informacje zwrotne od swoich pracowników. Upewnij się, że przedstawione przez nich pomysły, sugestie i zażalenia zostaną rozpatrzone i rozwiązane w odpowiednim czasie.
- Ścieżka kariery: Posiadanie planu rozwoju kariery z jasno określonymi rolami i obowiązkami ma kluczowe znaczenie dla pracowników. Pomaga im skupić się i skierować wysiłki na osiągalny cel.
- Zapewnij elastyczność: nie wszyscy pracownicy są tacy sami. Niektórzy lubią przychodzić codziennie do pracy, inni nie bardzo. Dla niektórych dojazdy do pracy może być trudny i długi, niektórzy mieszkają tuż za rogiem. Pozwól na pewną elastyczność w granicach rozsądku, a Twoi pracownicy będą szczęśliwi i zmotywowani.
Jakie znaczenie ma motywacja pracowników?
Zdaniem psychologów samorealizacja jest rzeczą bardzo ludzką. Pielęgnowanie czegoś i obserwowanie rozkwitu jest naszą podstawową naturą, ma to zastosowanie do większości rzeczy, które robimy w naszym codziennym życiu. Niezależnie od tego, czy chodzi o doskonalenie nas samych, czy wyników naszej organizacji, reguły są dość podobne, a konsekwencja to podstawowy podpunkt. Zmotywowanym pracownikom nie trzeba mówić, jak mają coś załatwić, podejmują inicjatywy, chętniej podejmują się dodatkowych obowiązków, są innowacyjni i przebojowi, dlatego warto dbać o ten obszar.
Przypominamy również o naszej rozmowie z Panią Agnieszką Marudą-Sperczak, z którą odkrywamy tajniki motywacji. Zastanawiałyśmy się jak skutecznie motywować siebie i innych oraz jak implementować naukową wiedzę dotyczącą motywowania do świata biznesu. Zachęcamy do wysłuchania.
Źródła:
Silva, Paul J., Qestion Pro, Employee motivation: Definition, types, importance, and ways to improve it, https://www.questionpro.com/blog/employee-motivation/, dostęp: 18.11.2020
The balance careers, What Exactly Is Employee Motivation?, https://www.thebalancecareers.com/what-is-employee-motivation-1918108, dostęp: 18.11.2020
Skilbeck, R., Forbes, Six Strategies To Maintain Employee Motivation, https://www.forbes.com/sites/rebeccaskilbeck/2019/02/12/six-strategies-to-maintain-employee-motivation/?sh=675bbc3b1d35, dostpe: 18.11.2020