Motywacja pracowników jest kluczowym aspektem w miejscu pracy, prowadzącym do wydajności działu, a nawet firmy. Motywowanie pracowników powinno być nie tylko sprawą najwyższej wagi, ale też działaniem rutynowym dla pracodawców oraz managerów.
Motywację pracowników definiuje się jako entuzjazm, poziom energii, zaangażowanie i ilość działań, jaką pracownik wnosi do organizacji na co dzień.
Wszystkie definicje, które odnajdziemy w książkach, odnoszą się do faktu, że motywacja jest zachowaniem i należy ją ukierunkować tak, aby osiągnąć pożądane cele i rezultaty. Zmotywowani pracownicy są atutem organizacji oraz posiadają ogromny wpływ na jej sukces. Motywacja jest niematerialna, trudna do zmierzenia i niezwykle ciężka do kontrolowania, jednak łatwo ją moderować, kiedy robimy to w umiejętny sposób.
Możemy rozróżnić dwa rodzaje motywacji:
Motywacja wewnętrzna oznacza, że jednostka jest motywowana od środka. Chce dobrze funkcjonować w miejscu pracy, ponieważ wyniki firmy są zgodne z jej systemem wartości. Głęboko zakorzenione przekonania jednostki są zwykle najsilniejszymi czynnikami motywacyjnymi. Takie osoby wykazują wspólne cechy, takie jak akceptacja, ciekawość, honor, chęć osiągnięcia sukcesu.
Motywacja zewnętrzna oznacza, że motywacja jednostki jest stymulowana przez czynniki zewnętrzne – nagrody i uznanie. Niektórzy ludzie mogą nigdy nie być zmotywowani wewnętrznie i tylko motywacja zewnętrzna wpływa na podejmowane przez nich działania.
Badania pokazują, że nagrody zewnętrzne mogą stymulować chęć osoby do nauczenia się nowego zestawu umiejętności. Nagrody, takie jak premie, podwyżka, czy awans mogą motywować ludzi lub dostarczać namacalnych informacji zwrotnych.
Trzeba jednak uważać na nagrody zewnętrzne. Zbyt wiele tego typu wzmocnień może być szkodliwe, a jako kierownik lub przełożony musisz jasno określić, w jakim stopniu zamierzasz zmotywować pracowników do realizacji celów organizacyjnych.
Oto kilka propozycji:
Zdaniem psychologów samorealizacja jest rzeczą bardzo ludzką. Pielęgnowanie czegoś i obserwowanie rozkwitu jest naszą podstawową naturą, ma to zastosowanie do większości rzeczy, które robimy w naszym codziennym życiu. Niezależnie od tego, czy chodzi o doskonalenie nas samych, czy wyników naszej organizacji, reguły są dość podobne, a konsekwencja to podstawowy podpunkt. Zmotywowanym pracownikom nie trzeba mówić, jak mają coś załatwić, podejmują inicjatywy, chętniej podejmują się dodatkowych obowiązków, są innowacyjni i przebojowi, dlatego warto dbać o ten obszar.
Przypominamy również o naszej rozmowie z Panią Agnieszką Marudą-Sperczak, z którą odkrywamy tajniki motywacji. Zastanawiałyśmy się jak skutecznie motywować siebie i innych oraz jak implementować naukową wiedzę dotyczącą motywowania do świata biznesu. Zachęcamy do wysłuchania.
Silva, Paul J., Qestion Pro, Employee motivation: Definition, types, importance, and ways to improve it, https://www.questionpro.com/blog/employee-motivation/, dostęp: 18.11.2020
The balance careers, What Exactly Is Employee Motivation?, https://www.thebalancecareers.com/what-is-employee-motivation-1918108, dostęp: 18.11.2020
Skilbeck, R., Forbes, Six Strategies To Maintain Employee Motivation, https://www.forbes.com/sites/rebeccaskilbeck/2019/02/12/six-strategies-to-maintain-employee-motivation/?sh=675bbc3b1d35, dostpe: 18.11.2020