KAUCZUKOWY DZIEŃ W FIRMIE – o tym, co kryje się za firanką elastycznego czasu pracy
Elastyczny czas pracy jako powód pozostania w firmie
Badania (Sodexo, 2021) wskazują, że 81% pracowników stawia na możliwość elastycznego rozpoczynania i kończenia dnia w pracy w zależności od natężenia obowiązków i zadań. Jednocześnie coraz większym powodzeniem cieszy się praca zdalna. Pracownicy są bardziej skłonni pozostać w firmie, jeśli ich organizacja oferuje elastyczność. Rozsławioną w trakcie pandemii Astra Zeneca przeprowadziła ankietę dotyczącą elastyczności czasu pracy pośród osób w niej zatrudnionych. Respondentów ankiety dotyczącej elastyczności wskazywało, że elastyczność była bardzo ważna przy podejmowaniu decyzji o pozostaniu w firmie (80% kobiet, 61% mężczyzn). Kolejne 23% mężczyzn i kobiet stwierdziło, że jest to dość ważne.
Koncepcja work-life balance
Znalezienie równowagi między pracą a życiem prywatnym przynosi korzyści nie tylko pracownikowi, ale także jego pracodawcy.
Koncepcja work-life balance pojawiła się pod koniec lat 70. ubiegłego wieku. Efektywne zarządzanie czasem pracy pozwala podnieść poziom satysfakcji z pracy, a tym samym zyskać bardziej zaangażowanych i lojalnych pracowników.
Stworzenie warunków, które zapewnią harmonię między pracą a życiem osobistym, to aktualnie główny element strategii działów HR coraz większej liczby firm. Zmęczony, wypalony zawodowo i słabo identyfikujący się z firmą pracownik to swego rodzaju czynnik hamulcowy na drodze przedsiębiorstwa do osiągnięcia rynkowego sukcesu. Jak się okazało, elastyczne godziny pracy są głównym czynnikiem wpływającym na idealną harmonię.
Elastyczny harmonogram dnia zapewnia pracownikom swobodę, jeśli chodzi o przychodzenie do pracy, przerwę czy też lunch. Pracownik wykonuje powierzone zadanie w czasie swojej największej produktywności, przy czym godziny te nie mają wpływu na obowiązki i cele, które należy osiągnąć.
W najbardziej elastycznych warunkach pracownicy przychodzą i wychodzą, kiedy chcą. Jednak ze względów operacyjnych większość miejsc pracy wyznacza podstawowe godziny pracy — wyznaczone okresy, w których pracownicy muszą być obecni na stanowisku pracy.
Przykładem polityki elastycznego czasu pracy byłoby:
- Elastyczny start: 7:00 – 10:00
- Elastyczne godziny lunchu: 12:00 – 14:00
- Elastyczny finisz: 16:00 – 18:00
- Godziny obowiązkowej obecności w biurze: 10:00 – 12:00, 14:00 – 16:00
Atrakcyjność elastycznego czasu pracy
Dlaczego jednak dla pracownika takie rozwiązanie wydaje się ekstremalnie atrakcyjne? Otóż istnieje kilka głównych powodów, dla których kandydat w zamian za elastyczny czas pracy zrezygnuje z, chociażby bardziej atrakcyjnego wynagrodzenia:
- Pozyska zatrudnienie w środowisku pracy wzbogaconym o pożądaną satysfakcją zawodową
- lepsza motywacja do działania
- zmniejszony stres i zmęczenie
- dogodniejsze i szybsze dojazdy, dzięki którym można uniknąć godzin szczytu
- łatwiejsze planowanie zrównoważonego czasu w biurze
- zachowanie pełnego wynagrodzenia i świadczenia
- wydłużone godziny pracy
- lepsze dopasowanie godzin pracy do godzin szkolnych, godzin studiów lub ustaleń dotyczących opieki
- możliwość uczestnictwa w zajęciach podnoszących kwalifikacje: studia, szkolenia, kursy
Ryzyko i niedogodności związane z elastycznym czasem pracy dla pracowników skupiają się wokół kwestii:
- większej dyscypliny
- efektywnego oprogramowania do prowadzenia ewidencji czasu poświęconego na wykonanie zadania
Przykłady elastycznego czasu pracy w firmach
Podajmy tu przykład Netflixa, który pozwala pracownikom na nielimitowaną ilość dni wolnych pod warunkiem wykonania projektu w założonym czasie. Coraz więcej ludzi pracuje z domu (1/5 Amerykanów deklaruje pracę zdalną). Pracownicy stają się bardziej niezależni i decyzyjni w kwestii, w jaki sposób spędzają swój czas. Do przeszłości odchodzi model zarządzania, w którym pracodawca bezwzględnie wymaga, by jego pracownicy siedzieli przy swoich biurkach przez 8 lub 9 godzin dziennie – w przeświadczeniu, że jest to bardziej produktywne i korzystne dla biznesu. Niekoniecznie jednak jest to adekwatne do prawdziwych realiów niektórych firm, gdzie zdarza się, że panuje chwilowy „przestój”. Wtedy to po kilku godzinach wszyscy już zaczynają być nieco znudzeni, powierzone im zadanie zostały wykonane, a oni sami nie do końca potrafią odnaleźć się w zaistniałej sytuacji, zaczynając wykonywać zupełnie zbędne, nieproduktywne rzeczy. W takim przypadku pracodawca może skrócić ich czas pracy i wydłużyć go odpowiednio w momencie, kiedy pracy będzie odpowiedni tyle, że pracownicy będą musieli na przykład zostać 10 godzin. Tak więc kiedy pracy nie ma zbyt wiele mamy czas na relaks, ale kiedy jest więcej, należy dać z siebie 110%. Pracownikom przypadł do gustu elastyczny czas pracy. Często nie rozumieją oni, po co siedzą w pracy, skoro panuje przestój, nic się nie dzieje, nie robią nic produktywnego, mało tego wszyscy o tym wiedzą. Czas ten przecież można przeznaczyć na wiele innych kreatywnych aktywności. W niektórych firmach nie ma w przypadku czasu pracy ograniczeń, najważniejsze jest to, by przepracować w tygodniu 40 godzin, nieważne, kiedy i jak to sobie podzielimy.
Wartość pracy i życie prywatne
W dzisiejszych covidowych czasach zdrowie wyszło na prowadzenie w wyścigu zwanym „moje bezpieczeństwo”. Wizyta u lekarza jest więc czymś niezwykle ważnym. Co, jeśli zostanie wyznaczona na godzinę 12.30, a pracownik musi być w biurze przez cały dzień? Jak powinien się zachować? Przy braku elastycznego czasu pracy wydaje się, że powinien przyjść do pracy na pół dnia i porozmawiać z szefem o możliwości odpracowania straconego czasu. Może to wywołać jednak spory stres. Jeśli jednak nasz pracownik pracuje wg elastycznego czasu pracy, możesz iść do lekarza, wrócić i nie czuć presji, czuć się szczęśliwszy, a co za tym idzie stać się bardziej produktywny. Wybór pomiędzy tymi dwoma scenariuszami jest chyba oczywisty. Nie powinniśmy negować wartości pracy, a jedynie w zrównoważony sposób łączyć ją z życiem prywatnym. Pracownicy, którzy mogą kontrolować swój czas, mają poczucie, że wiele od nich zależy, co poprawia ich pewność siebie.
Dzięki zastosowaniu ruchomego czasu pracy pracownicy mogą również przychodzić do biura o dowolnej porze. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które lepiej pracują od rana i chcą wcześniej przychodzić do pracy. Natomiast ci, którzy lubią się wyspać, mogą przyjść później i zostać dłużej, gdyż to właśnie popołudniami są najbardziej produktywni w tym, co robią.
Elastyczny czas pracy a Kodeks Pracy – gwarancja odpoczynku
Kiedy tylko pracodawcy zaczęli oferować pracownikom elastyczny czas pracy, pojawiły się obawy, że będzie on wykorzystywany przeciwko zatrudnionym. Zaczęli się oni zastanawiać czy taka swoboda nie obróci się przeciwko nim, a tym samym zrodziło się pytanie, czy nie będą musieli znacznie więcej pracować i czy przez to nie zostaną pozbawieni prawa do odpoczynku.
Z odpowiedzią przyszedł Kodeks pracy, który nadal gwarantuje pracownikom z elastycznym harmonogramem godzin pracy prawo do 11-godzinnego odpoczynku dobowego i 35-godzinnego odpoczynku raz w tygodniu. Elastyczny czas pracy wiąże się również z pewnymi wyzwaniami dla pracodawców, takimi jak mniejszy nadzór w określonych okresach a niekiedy niedobór personelu. Może to również powodować trudności z planowaniem spotkań, a śledzenie godzin pracy może być trudne. Jednak w dalszym ciągu „elastyczność” to dla firm efektywny sposób „nagradzania” pracowników. Pracodawcy osiągają również wiele korzyści z rozwiązania „pracuj, kiedy chcesz”. Do głównych należą m.in.:
- wyższa produktywność pracowników
- mniejsza absencja i spóźnienia,
- kreowanie atrakcyjnego miejsca pracy, które zatrzyma i przyciąganie najlepsze talentów.
Podsumowanie
Młodzi pracownicy potrzebują elastyczności, ekonomicznej stabilności i pracy, która daje poczucie sensu. Firmy, które gwarantują te trzy elementy, mają największą szansę przyciągnąć najlepsze talenty młodego pokolenia. Przykładami globalnych firm, które zapewniają pracownikom takie standardy, są Google czy Netflix. Patrząc z punktu widzenia pracownika – elastyczność oznacza, że może spokojnie wyjść wcześniej w czwartek, aby zdążyć na lekcje jogi, ponieważ wie, że dokończy swój projekt w sobotni poranek. Możliwość wykonania zadania na własnych warunkach zmniejsza poziom stresu i skutkuje lepszym nastawieniem do pracy.
Kandydacie, pracowniku pracodawco … czego tu więc nie lubić?