parallax background

7 sposobów jak zadbać o zdrowie swoich pracowników w czasie pracy zdalnej – ergonomia pracy

7 sposobów jak zadbać o zdrowie swoich pracowników w czasie pracy zdalnej – ergonomia pracy.  

 

Wspaniale jest pracować z kanapy podczas home office… może z wyjątkiem bólu pleców, zmęczonych oczu i bólu szyi. To paskudne skutki grzechów ergonomicznych, których powinniśmy unikać. A większość z nas przyniosła do domu lub przejęła niebezpieczne nawyki ergonomii pracy, które powodują lub prowadzą do niepotrzebnego bólu, dyskomfortu, a nawet obrażeń. 

Według badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Stanforda ponad 40% pracowników pracuje w jakimś stopniu zdalnie od początku pandemii. Ostatnią rzeczą, jakiej pragną pracodawcy, to obolali lub kontuzjowane pracownicy, którzy nie są tak skuteczniani zaangażowani w pracę.  

Niezależnie od tego, czy praca w domu jest tymczasowa, czy długotrwała, pracownicy potrzebują ergonomicznie dopasowanej przestrzeni. Oto siedem strategii, które pomogą zapewnić pracownikom bezpieczeństwo oraz zdrowie. 

 

Daj pracownikom zabrać swoje benefity

Jeśli pracownicy mają już ergonomicznie poprawne narzędzia w swoim biurze, pozwól im zabrać je do domu. SimplePractice dało pracownikom czas na wyjście do biura i zabranie krzeseł, klawiatur i wszystkiego, co zapewniło im wygodę w miejscu pracy. Możesz ustawić harmonogram, aby pracownicy zabrali przedmioty, które mogą łatwo dostosować w swojej przestrzeni do pracy w domu. W idealnym przypadku każdy powinien spróbować odtworzyć swoje miejsce pracy w domu.  

 

Skonfiguruj komputer, klawiaturę, mysz 

Jeśli pracownicy używają głównie komputera i klawiatury, ważne jest, aby były one ustawione bezpiecznie i zapewniały komfort. Jeśli jakikolwiek element – klawiatura, mysz lub monitor nie działa, pracownicy prawdopodobnie szybko na tym ucierpią!  

Klawiatura: 
Umieść  w łatwo dostępnym miejscu. Zachowaj neutralne nadgarstki. Jeśli klawiatura jest gruba, możesz dodać podpórkę pod nadgarstki, aby były na równym poziomie. Podczas pisania trzymaj łokcie z boku pod kątem około 90 stopni oraz rozluźnij ramiona. 

Mysz:  
Umieść  obok końca klawiatury na tym samym poziomie. Poruszaj myszką, aby sprawdzić, czy unikasz niepotrzebnego nacisku i obracania nadgarstka. Jeśli odczuwasz dyskomfort, wypróbuj inny model myszy lub dodaj podpórkę pod nadgarstek 

Do monitora: 
Ustaw go tak, aby górna trzecia część monitora była na poziomie oczu. 

Jeśli pracownicy używają laptopa, warto zainwestować w kilka gadżetów, aby uczynić korzystanie wygodniejszym:  

  • podstawka pod laptopaktóra pozwoli pracownikom unieść ekran na wysokość oczu 
  • składana klawiatura, która układa dłonie w bardziej naturalnej pozycji podczas pisania 
  • bezprzewodowa mysz, którą można ustawić na równi ze składaną klawiaturą

 

Ustaw krzesło 

Eksperci odradzają ludziom pracę siedząc na kanapie, wygodnym krześle… lub czymkolwiek innym niż krzesło biurowe, które jest jedną z ergonomicznie alternatyw. Niezależnie od tego, czy pracownicy biorą swoje krzesła z biura, czy są one nowe, ważne jest, aby upewnić się, że są dobrze ustawione.  

Pięć zasad:  

  1. Ustaw go na takiej wysokości, aby obie stopy stabilnie i równo spoczywały na podłodze. 
  2. Podczas siedzenia pracownicy potrzebują dwóch długości palców między tyłem kolana a krawędzią siedzenia. 
  3. Lekko wyreguluj siedzenie krzesła, aby znaleźć wygodne nachylenie. 
  4. Ustaw oparcie tak, aby uzyskać prostą postawę, która w większości wspiera przestrzeń między taliąa dołem łopatek.  
  5. Ustaw podłokietniki w wygodnej pozycji, aby zachować dobrą postawę.

 

Oświetlenie   

Niektórzy ludzie mogą powiedzieć, że zaletą pracy w domu jest odejście od fluorescencyjnegobiurowego oświetlenia Jednak, oświetlenie domowe ma swoje wady: zbyt dużo naturalnego światła powoduje odblaski, które prowadzą do mrużenia oczu i zmęczenia. Zbyt małe lub źle skierowane światło również powoduje napięcie mięśni 

Ustaw biurko i monitory tak, aby okna znajdowały się przed i obok biurka. Jeśli jest tylko jedno okno, umieść biurko po jego prawej stronie. Ustaw rolety tak, aby w pomieszczeniu było światło, jednak, żeby nie padało bezpośrednio na monitor. Tam, gdzie to możliwe, należy stosować punktowe lub ekranowane oświetlenie z lamp, aby uniknąć intensywnego oświetlenia w polu widzenia. 

 

Przestrzegaj zasady 20/20/20

Kiedy pracujemy z domu, pracownicy muszą uważać na większe zmęczenie oczu i szyi. Dzieje się tak, ponieważ ludzie nie są tak często rozpraszani przez współpracowników i spotkania. Zamiast tego godzinami wpatrują się w monitor.  

Aby uniknąć zmęczenia, przećwicz zasadę 20/20/20: na każde 20 minut wpatrywania się w monitor patrz przez 20 sekund na coś oddalonego o 20 stóp (6 metrów).  

 

Zmiany otoczenia  

Nie tylko oczy męczą się podczas długotrwałej pracy przy komputerze w domowym biurze. Ciało również potrzebuje zmiany, aby uniknąć wypalenia. Jeśli to możliwe, eksperci zalecają zmianę faktycznych miejsc pracy i pozycji w ciągu dnia. Na przykład pracownicy mogą spędzić kilka godzin przy biurku. Potem mogą postawić swoje komputery na kuchennym blacie i chwilę stać. Przy sprzyjającej pogodzie mogą go wynieść na zewnątrz. 

 

Oderwij się

Pracownicy mogą doskonalić dobre praktyki ergonomiczne, przenosząc zdrowe elementy z biura do domu. Na przykład Spector z Simple Practice chciałmieć pewność, że jej pracownicy utrzymają kondycję fizyczną, kiedy nie będą mieli dostępu do firmowej siłownię oraz zajęć sportowych w biurze. Firma rozpoczęła współpracę z aplikacją fitness, aby zapewnić wszystkim pracownikom zajęcia z jogi, fitnessu i medytacji. Firma Simple Practice zatrudniła również trenera uważności, aby pomagał pracownikom w dogodnym dla nich czasie medytować i radzić sobie z pracą z dala od domowych stresorów. 

 

 

Źródło: Keep employees safe: 7 ergonomic tips for home: https://www.hrmorning.com/articles/ergonomics-at-home/ dostęp 01.12.2020

7 sposobów jak zadbać o zdrowie swoich pracowników w czasie pracy zdalnej – ergonomia pracy
This website uses cookies to improve your experience. By using this website you agree to our Data Protection Policy.
Read more