parallax background

Jak świadomie planować przyszłość zawodową?

 

Marzenia, szkoła, specjalizacja…

Kiedy wstępujemy na ścieżkę zawodową (będąc maturzystami, studentami czy absolwentami) stoimy przed dylematem – kim zostać? Z jednej strony w młodym wieku trudno jest „od razu” wiedzieć co chce się robić w życiu. Preferencje i wizja przyszłości szlifują się z biegiem czasu oraz wraz z podejmowaniem różnych aktywności. Jedne rozwijamy, inne odrzucamy. Z jednych wychodzimy zwycięsko, z innych jako przegrani. Na końcu równania powstaje wynik, który staje się punktem odniesienia do dalszych decyzji. Rozmawiamy też z rodzicami, starszym rodzeństwem, pytamy swoich przyjaciół, słuchamy swoich nauczycieli, szukamy inspiracji w filmach i książkach. Czasami to jednak nie wystarcza. Nie każdy rodzic zna dobrze rynek pracy i jego trendy, nie każdy film jest przerysowaniem rzeczywistości i też nie każdy potrafi zachować swoje niespełnione ambicje dla siebie (najczęściej rodzice). Z drugiej strony podejmując wysiłek świadomego planowania swojej przyszłości, ułatwiamy sobie start. Mówimy tutaj o „wysiłku” ponieważ wiąże się on ze sprawdzeniem wiarygodności informacji, pogrzebaniem w kilku źródłach (nie bazowania wyłącznie na tym co jest na ulotce lub stronie www reklamującej szkołę czy kurs). Wspominamy też o lepszym starcie ponieważ chcemy uniknąć w przyszłości np. przymusowej zmiany kierunku swojej kariery – przebranżowieniem się) z racji tego, że rynek „zcyfryzował” dany zawód i został wyparty z pracy manualnej, czego nie udało się nam wcześniej sprawdzić w internecie (na boku wspomnimy, że w sieci są dostępne statystyki prognozujące stopniowe wymieranie manualnych zawodów). Gdy wchodzimy / za chwilę będziemy wchodzić na rynek pracy, warto pomyśleć o trzech podstawowych rzeczach:

a) kierunek studiów vs marzenia

Wybierając kierunek uczelni warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań np.:

 • czy kierujemy się emocjami i chwilą modą?
 • czy stoi za nami myślenie „będzie dobrze”, nie poparte weryfikacją?
 • czy mamy jedynie wyobrażenia czym chcielibyśmy się zajmować?
 • czy wybieramy ze względu na przedmioty jakich chcemy uniknąć na uczelni?
 • czy zdobyliśmy informacje o przyszłościowych zawodach?
 • czy znamy kogoś kto wykonuję pracę, którą chcielibyśmy?
 • czy ktoś wstępnie ocenił nasze podstawowe umiejętności?
 • czy dany kierunek da nam godziwe źródło utrzymania?
 • czy wybieramy zawód, który da nam satysfakcję?
 • czy znamy realia planowanego zawodu?
b) specjalizacja zawodowa

Podobne pytania warto postawić przy wyborze specjalizacji na studiach. Pomyślmy również nad:

 • czy nasz promotor jest jedynie pracownikiem dydaktycznym czy praktykiem biznesu?
 • czy nasza specjalizacja jest wąską czy szeroką dziedziną życia?
 • jakie jest zapotrzebowanie na rynku na takich ekspertów?
 • na ile sposobów możemy zarabiać bazując na tej specjalizacji?
 • jak szybko specjalizacja ułatwi nam zatrudnienie?

Specjalizacja może określić na lata nasze DNA zawodowe (no chyba, że jedynie zależy nam na dyplomie wyższej uczelni i zakładamy, że będziemy pracować w zupełnie innym zawodzie – tylko wówczas pojawia się pytanie, po co tracić czas i pieniądze na coś czego nie będziemy praktykować później?);

c) edukacja vs praktyka

Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że te dwa obszary to dwa różne światy. System edukacji nie przygotowuje nas w pełni do pracy. Dlatego warto postarać się w trakcie studiów o praktyki studenckie. Obecnie rynek pracy rozwija się i mamy niską stopę bezrobocia. Przy odrobinie inicjatywy można znaleźć ciekawy staż. Kończąc studia jedynie z dyplomem, jesteśmy mało atrakcyjnym partnerem dla pracodawcy (Każdego roku tysiące osób w taki sposób wchodzi na rynek pracy – czym się wówczas wyróżniamy na tym tle?). Wszelkie inne, dodatkowe aktywności zawodowe w trakcie studiów są mile widziane np. praca wakacyjna, realizacja pojedynczych zleceń czy zaangażowanie w projekty na uczelni). Obecnie przy uczelniach aktywnie działają biura karier studenckich, szkoły nawiązują programy partnerskie z firmami, na rynku sporo jest szkoleń z obszaru doradztwa zawodowego.

Wniosek:
 1. Radźmy się praktyków biznesowych i ludzi pracujących na stanowiskach, które nas interesują;
 2. Patrzmy na otoczenie i jak interesująca nas specjalizacja odnajduje się w zmianach na rynku;
 3. Podejmujmy wysiłek weryfikacji informacji i sami aktywnie decydujmy co z nami będzie w przyszłości;

Zespół Optim Human

Jak świadomie planować przyszłość zawodową?
This website uses cookies to improve your experience. By using this website you agree to our Data Protection Policy.
Read more