Czym jest employer branding?
Employer branding (EB, ang. budowanie wizerunku marki pracodawcy) – są to tak naprawdę wszelkie działania firmy mające na celu budowanie jej wizerunku. Miano takiego pracodawcy otrzymują firmy, w których obecni i potencjalni pracownicy dostrzegają atrakcyjne środowisko dla rozwoju swojej kariery.
Na współczesnym rynku pracy trwa zacięta walka, w której to kandydaci są górą. Pracodawcy prześcigają się, oferując coraz bardziej rozbudowane pakiety benefitów, które mają przyciągnąć do szeregów ich firmy prawdziwych ekspertów. Rzeczywistość jest jednak taka, że aplikantów na dane stanowisko przyciąga głównie jej wizerunek i panująca o niej opinia. Znacznie bardziej, niż doraźne przynęty do firmy
Osoby poszukujące pracy chcą być częścią organizacji, w której będą dobrze się czuli. Pragną być jej ważnym ogniwem, a nie tylko jednym z bezimiennych trybików, które łatwo i szybko można zastąpić. Wszystko to, potencjalnemu pracownikowi można zakomunikować właśnie poprzez działania employer brandingowe.
Jakie osiągniesz korzyści dzięki Employer Brandingowi:
Przyciągniesz tych, na których naprawdę Ci zależy – jasno określony wizerunek, wartości i idee, którym hołduje Twoja firma, a nawet ukazanie atmosfery, która w niej panuje, mogą być skuteczniejsze niż najbardziej dopracowane ogłoszenie o pracę.
Będzie o Tobie głośno – zadowolony pracownik nie tylko nie postrzega swojego zajęcia w kategoriach smutnej konieczności podejmowania codziennego trudu pracy, ale chętnie chwali się innym czym się zajmuje, za co jest odpowiedzialny i z pasją opowiada o realizowanych projektach.
Dostaniesz szansę na nawiązanie nowych relacji biznesowych – firma postrzegana jako atrakcyjny pracodawca, jawi się również jako atrakcyjny kontrahent. Wszak nikt inny nie wypełni lepiej powierzonych zadań, niż zaangażowany zespół wykwalifikowanych pracowników. Tym bardziej, gdy są zadowoleni z miejsca, w którym znajdują się na swojej zawodowej ścieżce.
Oto jeden z przykładów świetnego zastosowania Employer Brandingu:
Firma Heineken, poszukując idealnego kandydata na praktyki prócz serii pytań, które często pojawiają się na rozmowach, otrzymywali też kilka dodatkowych zadań, które nie były przez nikogo oczekiwane, a zwycięzca rozgrywek został ogłoszony po wewnętrznym głosowaniu przeprowadzonym pośród pracowników firmy. Kampania żywo poruszyła światem HR oraz spełniła funkcję marketingową. Pozwoliła również na znalezienie osoby, która faktycznie miała predyspozycje, aby czuć się dobrze ze swoimi obowiązkami.
Bibliografia
https://markapracodawcy.pl/definicja-employer-brandingu/
https://wunderteam.com/employer-branding/