parallax background

Kreatywne benefity – jak do nich podejść? cz.1.

Benefity – co jest złego w karnecie fitness?

Wielokrotnie zastanawiałam się, czym dla mnie jest komfort pracy w korporacji. Oczywiście na pierwszy plan w tych dywagacjach wysuwają się elastyczne godziny czy praca zdalna. Myśląc o tym w dłuższej perspektywie, chciałabym czegoś jeszcze. Jestem przekonana, że nie tylko ja chciałabym taką korporacyjną „posypkę z cynamonu” na moim „cappuccino” codziennej pracy w biurowcu. W celu dodania smaku biurowemu życiu najlepsi prześcigają się w pomysłach na benefity dla pracowników tak, aby ich życie zawodowe było wzbogacone o możliwość skorzystania z odrobiny przyjemności. W dzisiejszych czasach oczekiwania pracowników są dość wyśrubowane, a pakiet na siłownię nie zadowala już każdego. Pewnie czytając to, zastanawiasz się, drogi pracodawco, co złego jest w karnecie na fitness? Otóż nic! Możesz jednak podejść do kwestii benefitów kreatywnie, a ja postaram Ci się przytoczyć kilka inspirujących przykładów (nie tylko rodem z Doliny Krzemowej).

 

Dojazd do pracy

Czy w zasadzie jest bohater tego artykułu? Otóż benefit jest dodatkowym, pozapłacowym świadczeniem, przekazanym przez pracodawcę na rzecz pracownika, odpowiadający jego oczekiwaniom. Zazwyczaj finansowany jest on przez pracodawcę, choć coraz częstsze jest współfinansowanie go (częściowe opłacanie) przez pracownika. Brzmi strasznie poważnie, ale wcale takim być nie musi. Wyobraź sobie tylko, że świat po pandemii zaczyna wyglądać normalnie. Wracamy do biur do naszych open space’ów. Dla wielu z Twoich pracowników ten powrót będzie jak zderzenie z czołgiem. A może warto ten powrót umilić?

Popularną formą benefitu są dopłaty do dojazdów do pracy. Dla tych którzy cenią komfort może to być karta paliwowa. W tym przypadku wysokość dopłaty zależna może być od przejechanych kilometrów. Benefit „dojazdowy” oferuje wiele firm, np. w postaci abonamentu. Axpo Polska opłaca pracownikom przejazdy hulajnogami. Dostęp do dowolnych współdzielonych środków lokomocji oferuje platforma Vooom.  A dla tych którzy są Eco friendly i chcą do pracy docierać na rowerze możesz zaproponować rozwiązanie jakie wprowadziła opolska firma Weegree. Pracodawca wypłaca bonusy za dojazd do pracy na jednośladzie. W 2019 r. za każdy przejechany kilometr można było dostać 75 groszy. Możesz więc nie tylko zmotywować swojego pracowników do korzystania ze środków komunikacji nieemitujących spalin, ale sam przyczynić się do poprawy jakości powietrza.

Jeśli samemu poszukujesz rozwiązań dla własnej organizacji to Optim Human jest właściwym doradcą w kwestii tworzenia benefitów dla Twoich pracowników. Stworzymy program świadczeń pozapłacowych idealnie skomponowanych z DNA Twojej firmy. Sprawimy, że to właśnie dla Ciebie ludzie będą chcieli pracować

 

Kreatywne benefity – jak do nich podejść? cz.1.
This website uses cookies to improve your experience. By using this website you agree to our Data Protection Policy.
Read more