parallax background

Organizacja pracy w trybie home office

Praca home office i jej organizacja 

 

Praca zdalna to tryb świadczenia pracy, w który przeszła zdecydowana większość społeczeństwa, nie tylko w Polsce. Zmiana formy pracy i luźniejszy „domowy” charakter często odbija się na produktywności. Często nasza uwaga jest dzielona między przygotowanie projektu a opiekę nad dzieckiem. Organizacja pracy w domu to wyzwanie zarówno dla pracowników, jak i biznesu.  

 

Jak więc pracować efektywnie na home office? 

 • Przygotuj przestrzeń
  Przed przystąpieniem do wykonywania zadań warto przygotować przestrzeń, wśród której pracujesz. Posprzątaj biurko, przetrzyj kurze, połóż w zasięgu ręki to, czego potrzebujesz, przygotuj również kartkę i długopis – notatki to ważny element organizacji pracy. 
 • Przewietrz mieszkanie
  Pomieszczenie, w którym będziesz pracować, musi być porządnie przewietrzone, dlatego przed pracą, bez względu na temperaturę, otwórz okna. 
 • Wyłącz rozpraszacze
  Wyłącz dźwięki we wszystkich urządzeniach, a jeżeli masz taką możliwość – po prostu wyłącz je na czas pracy. Wycisz również powiadomienia, w końcu kiedy słyszymy, że przychodzi mail, mimowolnie zaglądamy do skrzynki. 
 • Zadbaj o narzędzia, które pomagają w pełni się skupić i zorganizować
  Pomogą wtyczki blokujące rozpraszające strony internetowe. Takie dodatki do przeglądarki blokują strony internetowe, które najbardziej nas rozpraszają. Dzięki temu mamy pewność, że nie stracimy czasu i skupimy się wyłącznie na pracy. 

Odpowiednia organizacja pracy sprawi, że wykonywanie zadań przebiegać będzie szybko i sprawnie, ponieważ staniemy się bardziej skoncentrowani na zadaniach. Czasami jednak sama silna wola nie wystarczy i należy wspomagać się wspomnianymi wyżej sposobami i aplikacjami.  

 

Pamiętaj o ergonomii i bezpieczeństwie podczas pracy na home office

Odpowiednie ustawienie monitora to jedno. Zadbaj również o biurko mające właściwą wysokość i dość przestrzeni na blacie, a także o fotel. Najlepiej, jeśli będzie to profesjonalny fotel biurowy albo też fotel gamingowy. Krótko mówiąc: żeby można było ustawić wysokość, kąt nachylenia i ułożenie podłokietników. Jeśli nie wiesz jak się za to zabrać, dowiedz się jak siedzieć przy komputerze i dlaczego robisz to źle.   

Nietrudno zlekceważyć właściwą postawę przed komputerem i wygodne peryferia, gdy za plecami nie stoi przełożony, a wokół nie ma kolegów. Nie warto jednak – dla własnego dobra. Nieodpowiedzialnym podejściem do tematu zafundujesz sobie bóle nóg, kolan, przedramion i nadgarstków, skurcze mięśni, a przede wszystkim bóle pleców i kręgosłupa. 

 

Higiena Pracy 

Szeroko rozumiany porządek na biurku sprawi, że będziesz wykonywać swoje zadania efektywniej, a do tego będziesz mieć większą motywację do pracy. Wpływ na to, czy pracujemy w domu wydajnie, czy nie, ma nawet nasz ubiór. Nie pracuj więc w piżamie, lecz ubierz się tak, jakbyś wychodziła lub wychodził do biura. No, może troszeczkę luźniej – w końcu jesteś u siebie. 

 

Życzymy przyjemnej i spokojnej pracy! ? 

 

Bibliografia 

 poradnikpracownika.pl

wyzwaniahr.pracuj.pl

benchmark.pl

 

Organizacja pracy w trybie home office
This website uses cookies to improve your experience. By using this website you agree to our Data Protection Policy.
Read more