parallax background

Pandemiczna Ściana – Jak HR może pomóc?

Pracownicy trafili na „Pandemiczną ścianę”. Bezsilność spowodowana pandemią wzrasta na sile i każdego dnia dotyka coraz więcej pracowników. Jak liderzy mogą pomóc?

Zatrudnieni w organizacjach ludzie bez przerwy pracowali, pomagali w zdalnej edukacji dzieciom, opiekowali się bliskimi, nasiąkając codziennymi złymi wiadomościami i przez rok żyjąc w izolacji. Zburzony został nie tylko work-life balance, ale także odpoczynek w czasie wakacji, ponieważ możliwości podróżowania oraz zmiany otoczenia zostały silnie ograniczone. Biorąc pod uwagę takie okoliczności, wielu pracowników mierzy się z bezradnością i poczuciem „dojścia do ściany”, które postrzegane jest jako brak rozwiązań oraz perspektyw na przyszłość. Co gorsze, większość z nas nie widzi końca panującej sytuacji, ponieważ czynniki, które ją powodują, są poza naszą kontrolą.

„Widzimy duże połacie bezbronnej siły roboczej. COVID był dla nich ogromnym stresorem” – mówi Terri Patterson, dyrektor działu doradztwa w zakresie kryzysu i bezpieczeństwa w firmie Control Risks.

Badacze SilverCloud odkryli, że:

  • 80% pracowników stwierdziło, że COVID-19, był jednym z największych stresorów, jaki przeżyli
  • 30% pracowników wymagało leczenia psychiatrycznego
  • 32% pracowników skorzystało ze zwolnień lekarskich z powodu stresu związanego z pandemią
  • 29% pracowników stwierdziło, że podczas koronawirusa COVID-19 byli „w ogóle nieproduktywni” lub „mniej wydajni”.

„Prawie rok po pandemii pracownicy czują, że naprawdę brakuje im narzędzi i zasobów, które pomogłyby im radzić sobie z uczuciem stresu i niepokoju” – mówi Ken Cahill, dyrektor generalny SilverCloud Health.

Oto, w jaki sposób kierownicy działów HR i pierwszej linii mogą pomóc pracownikom pokonać „ścianę pandemiczną”.

 

Zmień sposób postrzegania

Prawdopodobnie dysponujesz zasobami, które pozwolą Ci angażować, pomagać i motywować pracowników, niezależnie od wyzwań, przed którymi stanęli. Niezależnie od tego, czy są one częścią programu pomocy dla pracowników, czy pakietu świadczeń, pracownicy potrzebują ich, gdy dochodzi do wypalenia zawodowego.

Warto zachęcać ludzi do korzystania z opcji pod nazwą prewencji zdrowotnej lub „wellness”, które posiadają większa nacechowanie pozytywne. Odejdź od pojęcia „leczenia”, które może mieć negatywną nomenklaturę i zachęcać pracowników do korzystania tylko w skrajnych przypadkach.

Warto organizować oraz zachęcać pracowników do korzystania z możliwość uczestniczenia w grupach uważności, wirtualnych happy hours, lekcjach gotowania, ćwiczeniach, jodze itp.

 

Przekazuj informacje

Jedna trzecia pracowników biorących udział w badaniu SilverCloud stwierdziła, że ​​nie ma dostępu do świadczeń z tytułu opieki psychiatrycznej. Jako lider HR, który pracuje nad utrzymaniem przy zdrowiu swoich pracowników, możesz drapać się w głowę, zastanawiając się, dlaczego pracownicy mieliby mówić, że nie mają dostępu. Warto rozważyć, że często głównym powodem, dla którego pracownicy nie korzystają z pakietów związanych ze zdrowiem psychicznym, jest fakt, że nie są świadomi tego, co obejmuje pakiet lub nie wiedzą, jak uzyskać do nich dostęp. Niektórzy pracownicy natomiast twierdzą, że oferowane usługi, nie mają korzyści dla ich zdrowia psychicznego, które pomogą im radzić sobie z zaistniałą sytuacją. Nadszedł więc czas, aby rzetelnie przekazać wiadomość.

Zintensyfikuj komunikację o korzyściach dla zdrowia psychicznego i jak uzyskać do nich dostęp. Jeśli to możliwe, przygotuj więcej usług w zakresie zdrowia psychicznego dostępnych online i za pośrednictwem wiadomości tekstowych lub czatu. Większość pracowników twierdzi, że wolałaby to od usług osobistych.

 

Prewencja

W przypadku pracowników, którzy nie doznali wypalenia zawodowego, pomocne mogą być niektóre narzędzia prewencyjne:

Odwróć uwagę

Możesz też pomóc pracownikom odwrócić uwagę, angażując ich w zajęcia, które pomogą choć na chwilę zapomnieć o panującej sytuacji – daj im miejsce do tworzenia i utrzymywania relacji społecznych – nawet jeśli spotykają się tylko wirtualnie. Przydatne będą knowledge sesions lub warsztaty podnoszenia kompetencji.

Zaangażuj się w pozytywny feedback

Zachęcaj swoich pracowników, aby otaczali się komplementami, nagrodami i rekomendacjami, które otrzymali. Nakłaniaj do współpracy i pochwał grupowych. Możesz ustalić nawet wewnętrzny system, w którym pracownicy będą nakłaniani do przekazywania pozytywnego feedbacku innym.

Zapytaj o pomoc

Przypomnij pracownikom, gdzie mogą zwrócić się o pomoc – od zaufanych menedżerów lub zespołu HR. Stwarzaj otwartą komunikację i przypominaj pracownikom o obecności komórek wsparcia.

Postaw jedną stopę przed drugą

Prowadź kalendarz. Zanotuj następny projekt, zadanie, zadanie itp. Kiedy jeden z nich zostanie ukończony, zaznacz go i przejdź do następnego. Czasami poczucie spełnienia wystarcza, aby powstrzymać niepotrzebny stres lub przebić się przez ścianę.

 

Pomóż wyeliminować chroniczną niepewność

Ludzie są zestresowani i zmęczeni chroniczną niepewnością dotyczącą ich codziennego życia i środków do życia. Niemal zawsze czują, że bezpieczeństwo, zdrowie i przyszłość ich i ich rodzin są zagrożone.

„Od gospodarki po finanse osobiste… i konflikty w domu, pracownicy są zestresowani” – mówi Patterson. „Są zestresowani szczepionką, otrzymywaniem jej dla siebie lub innych osób znajdujących się pod ich opieką. Nie wspominając o tym, że ludzie stracili bliskich przez COVID lub w inny sposób i nie mieli okazji się pożegnać”.

Być może nie będziesz w stanie wiele zrobić, aby ograniczyć niepewność, z jaką borykają się pracownicy, gdy pojawiają się szczepionki, a obawy wciąż istnieją. Ale prawdopodobnie możesz uzyskać większą pewność w ich życiu zawodowym.

Współpracuj z kierownictwem, aby tworzyć regularne komunikaty o postępach firmy. Zachęcaj i trenuj menedżerów pierwszej linii, aby przynajmniej raz w tygodniu kontaktowali się twarzą w twarz z pracownikami (nawet jeśli jest to wideo). Przesyłaj i otrzymuj aktualizacje, aby pracownicy wiedzieli, gdzie się znajdują i dokąd zmierzają.

 

Trzymaj kurs

Nawet jeśli pracownicy przejdą przez „ścianę pandemii”, zdrowie psychiczne prawdopodobnie pozostanie problemem przez jakiś czas. Według indeksu zdrowia psychicznego: wydanie dla pracowników w USA:

  • ryzyko depresji jest o 71% wyższe niż przed COVID-19
  • ryzyko zespołu stresu pourazowego (PTSD) jest o 33% wyższe niż przed COVID-19 oraz
  • ciągła uwaga jest o 27% gorsza niż przed COVID-19.

„Trauma ubiegłego roku będzie miała długotrwały wpływ na zdrowie psychiczne nie tylko pracowników, ale także ich rodzin” – powiedział Garen Staglin, prezes One Mind at Work.

„To dobra wiadomość, gdy widzimy poprawę na początku nowego roku, ale pracodawcy muszą nadal koncentrować się na wdrażaniu innowacyjnych programów zdrowia psychicznego z widocznym zaangażowaniem przywódców, aby wspierać dobre samopoczucie swoich pracowników. Jeden wymiar nie jest odpowiedni dla wszystkich, zwłaszcza jeśli chodzi o zdrowie mózgu”.

 

Konkluzja: nie możesz przestać wkładać wysiłków, aby pomóc pracownikom uniknąć lub przebić się przez ścianę pandemiczną tylko dlatego, że pojawił się program szczepień. Działy HR powinny stale ulepszać świadczenia w zakresie zdrowia psychicznego, aby sprostać zmieniającym się potrzebom pracowników.

 

Pandemiczna Ściana – Jak HR może pomóc?
This website uses cookies to improve your experience. By using this website you agree to our Data Protection Policy.
Read more