parallax background

Praca zdalna, a relacje w pracy

Praca zdalna, a relacje w pracy

Minął już ponad rok od wybuchu pandemii. Nastąpiło w tym czasie wiele zmian, które prawdopodobnie wpiszą się na stałe w naszą rzeczywistość zarówno prywatną i zawodową. Tam, gdzie to tylko możliwe, firmy starały się wysyłać zatrudnionych na pracę zdalną / home office. Jest to jedna ze zmian, w odniesieniu do tradycyjnego modelu pracy.
W wielu wypadkach okazało się, że warunki tego typu sprawdzają się nie najgorzej, wydajność pracy zatrudnionych osób często pozostaje niezmienna, a teamy są dobrze zorganizowane. Ludzie często mają poczucie większego komfortu i bezpieczeństwa w codziennym funkcjonowaniu. Wyzwaniem jest jednak utrzymywanie odpowiednich relacji w zespole na odległość.

Ale co z relacjami w organizacji

Niestety smutna rzeczywistość coraz częściej wygląda tak, że praca w trybie home office, nierzadko ogranicza się jedynie do załatwiania pilnych spraw między pracownikami za pośrednictwem maili, omawiania kwestii związanych z projektami czy opowiadaniu o tym, co udało się zrobić podczas ośmiu godzinnej pracy.
Po prostu komunikacja w firmie się zmienia..

Ważne, aby pamiętać o tym, że:

  • Podstawa to komunikacja

W codziennych kontaktach ważna jest także szczerość. Jej obecność da się wyczuć podczas zwykłych rozmów, dlatego online również zadbajcie o szczere intencje. Nie unikajcie trudnych tematów w czasie call’ów, opowiadajcie zwyczajnie o tym, co się u Was dzieje, o swoim samopoczuciu. W obecnych czasach pytania typu: Czy wszystko u Ciebie w porządku? lub Co słychać?, nabierają znaczenia. Wspomagają w budowaniu relacji i wpływają na lepsze samopoczucie naszego rozmówcy. Luźny small talk może wnieść wiele dobrego do naszego codziennego życia zawodowego

  • Niby zwykły lunch, a jednak ważna sprawa

Jeśli jadaliście razem lunche, chodziliście na kawę i wspólne przerwy, róbcie to regularnie online. Obecnie jest znacznie mniej okazji do tego, żeby uciąć sobie pogawędkę przy firmowym ekspresie do kawy czy pośmiać się wspólnie podczas wypadu na lunch. Co ważne, takie spotkanie nie zawsze musi odbywać się w czasie pracy, możecie umówić się o dogodnej dla wszystkich porze po pracy, czy chociażby w weekend.

Z wielu badań wynika, że samotne spożywanie posiłków negatywnie wpływa nie tylko na zdrowie psychiczne, ale także fizyczne.

  • Małe problemy, ale jakie korzyści

Nic tak nie łączy, jak współdziałanie. Jeśli macie jakiś problem – nie bójcie się zgłaszać tego całej grupie lub angażować się w rozwiązywanie problemu innego członka zespołu. Nie musi nawet mieć on związku z życiem zawodowym. Warto sobie nawzajem pomagać, a to zespala więzi! ?

Powyżej opisane sytuacje sprzyjają umacnianiu więzi między ludźmi oraz integrują współpracowników w czasach pracy zdalnej. Dbajmy o to, aby nie zapominać o wspólnych, szczerych rozmowach, ale także o tych, luźnych, pozytywnych, z uśmiechem, które na pewno poprawią Wasze samopoczucie.
Jak widzicie, sposoby te wcale nie są trudne do realizacji, a ich stosowanie szybko przyniesie pozytywne rezultaty.
Po prostu wspierajcie się nawzajem w tym trudnym czasie.

 

 

 

Bibliografia
http://investment.allcon.pl/7-sposobow-na-dobre-relacje-w-zespole-w-czasie-pandemii/
https://porady.pracuj.pl/zycie-zawodowe/razem-ale-osobno-relacje-na-odleglosc-podczas-pracy-zdalnej/
https://hrbusinesspartner.pl/artykul/praca-zdalna-czyli-dyskusja-o-przyszlosci

Praca zdalna, a relacje w pracy
This website uses cookies to improve your experience. By using this website you agree to our Data Protection Policy.
Read more