Autorzy: Michael Armstrong, Stephen Taylor
Naszą listę rozpoczynamy od książki potocznie nazywanej biblią HR. To istne wademekum dla każdego kto interesuje się zarządzaniem zasobami ludzkimi. Autorzy opisują w nim wszystkie najważniejsze obszary tej dziedziny, takie jak rekrutacja, zarządzanie kapitałem ludzkim, wynagradzanie, zaangażowanie pracowników, polityka kadrowa, bezpieczeństwo i higiena pracy oraz wpływ zarządzania zasobami ludzkimi na wyniki organizacji.
Autorzy: Praca zbiorowa
Zbiór najciekawszych studiów przypadku z dziedziny zarządzania firmą szczególnie w kontekście zarządzania kapitałem ludzkim. Artykuły pochodzą z czasopisma „Personel i Zarządzanie”. To książka nie tylko dla działów HR, lecz także dla menedżerów, którzy nie zawsze mają możliwość skorzystania z doradców ds. personalnych.
Autorzy: Stanisław Chełpa, Tomasz Witkowski
Decydując się na pracę jako HR-owiec musimy liczyć się z tym, że prędzej czy później przyjdzie nam zmierzyć się z konfliktem pracowników. Zrozumieć je, a także pomóc rozwiązać może książka „Psychologia konfliktów. Praktyka radzenia sobie ze sporami”. Autorzy wyjaśniają w niej skąd biorą się konflikty, jaka jest ich istota, o czym warto pamiętać, rozwiązując konflikty i czy zawsze należy dążyć do ich rozwiązania.
Autorzy: Opracowanie zbiorowe
To pozycja szczególnie ważna dla osób, które rozpoczynają swoją przygodę z HR-em. Książka napisana jest prostym językiem, a każda opisana sytuacja opatrzona została przykładem. Autorzy książki mają ambicję, by znalazła się ona na biurku każdego HR-owca. Według nich to bardzo pomocne narzędzie zwłaszcza podczas zatrudnienia nowego pracownika czy kontroli ze strony ze strony Państwowej Inspekcji Pracy czy ZUS. Autorzy chcą żeby każdy czytelnik wracał do niej ze świadomością, że znajdzie w niej zestaw narzędzi niezbędnych mu w pracy.
Autorzy: Anna Sarnacka-Smith
Książka bazuje na wynikach badania opinii, przeprowadzonego na grupie pracujących kobiet i mężczyzn w Polsce. Jej autorka omawia zagadnienia, które respondenci wskazali jako te, które mają dla nich największe znaczenie na drodze do zawodowego i życiowego spełnienia. Z książki dowiemy się także m.in. jaki wpływ na jakość współpracy może mieć płeć czy osobowość.