parallax background

Pracujesz w HR-erze? Koniecznie przeczytaj te książki

Branża HR w ostatnim czasie przeszła (i przechodzi) dynamiczną zmianę. Pracownicy HR chcący utrzymać się na rynku, muszą cały czas doskonalić swoje umiejętności. Dobry HR-owiec powinien wiedzieć m.in. jak przeprowadzić proces rekrutacyjny, zarządzać komunikacją w firmie oraz jaki wybrać system motywacyjny dla pracowników. Dlatego przygotowaliśmy listę pięciu obowiązkowych książek w biblioteczce każdego pracownika HR-u.

 

1. Zarządzanie zasobami ludzkimi 

Autorzy: Michael Armstrong, Stephen Taylor

Naszą listę rozpoczynamy od książki potocznie nazywanej biblią HR. To istne wademekum dla każdego kto interesuje się zarządzaniem zasobami ludzkimi. Autorzy opisują w nim wszystkie najważniejsze obszary tej dziedziny, takie jak rekrutacja, zarządzanie kapitałem ludzkim, wynagradzanie, zaangażowanie pracowników, polityka kadrowa, bezpieczeństwo i higiena pracy oraz wpływ zarządzania zasobami ludzkimi na wyniki organizacji.

 

2. Praktyki HRM. Najlepsze studia przypadku z polskiego rynku

Autorzy: Praca zbiorowa

Zbiór najciekawszych studiów przypadku z dziedziny zarządzania firmą szczególnie w kontekście zarządzania kapitałem ludzkim. Artykuły pochodzą z czasopisma „Personel i Zarządzanie”. To książka nie tylko dla działów HR, lecz także dla menedżerów, którzy nie zawsze mają możliwość skorzystania z doradców ds. personalnych.

 

dziewczyna w rozowej bluzce czyta ksiazke usmiechajac sie

3. Psychologia konfliktów. Praktyka radzenia sobie ze sporami

Autorzy: Stanisław Chełpa, Tomasz Witkowski

Decydując się na pracę jako HR-owiec musimy liczyć się z tym, że prędzej czy później przyjdzie nam zmierzyć się z konfliktem pracowników. Zrozumieć je, a także pomóc rozwiązać może książka „Psychologia konfliktów. Praktyka radzenia sobie ze sporami”. Autorzy wyjaśniają w niej skąd biorą się konflikty, jaka jest ich istota, o czym warto pamiętać, rozwiązując konflikty i czy zawsze należy dążyć do ich rozwiązania.

 

4. Prawo pracy dla HR. Praktyczny przewodnik

Autorzy: Opracowanie zbiorowe

To pozycja szczególnie ważna dla osób, które rozpoczynają swoją przygodę z HR-em. Książka napisana jest prostym językiem, a każda opisana sytuacja opatrzona została przykładem. Autorzy książki mają ambicję, by znalazła się ona na biurku każdego HR-owca. Według nich to bardzo pomocne narzędzie zwłaszcza podczas zatrudnienia nowego pracownika czy kontroli ze strony ze strony Państwowej Inspekcji Pracy czy ZUS. Autorzy chcą żeby każdy czytelnik wracał do niej ze świadomością, że znajdzie w niej zestaw narzędzi niezbędnych mu w pracy.

 

5. Siła różnic w zespole. Jak indywidualne potrzeby i motywacje przekuć na wartość i wspólny cel

Autorzy: Anna Sarnacka-Smith

Książka bazuje na wynikach badania opinii, przeprowadzonego na grupie pracujących kobiet i mężczyzn w Polsce. Jej autorka omawia zagadnienia, które respondenci wskazali jako te, które mają dla nich największe znaczenie na drodze do zawodowego i życiowego spełnienia. Z książki dowiemy się także m.in. jaki wpływ na jakość współpracy może mieć płeć czy osobowość.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pracujesz w HR-erze? Koniecznie przeczytaj te książki
This website uses cookies to improve your experience. By using this website you agree to our Data Protection Policy.
Read more