parallax background

Przerwa w CV. Jak o niej mówić na rozmowie o pracę?

Przerwa w ciągłości zatrudnienia wynikać może z różnych czynników. Wychowanie dziecka, choroba czy podróżowanie – to zaledwie kilka z nich. Niektórzy starają się ją na siłę zatuszować sądząc, że zostanie to źle odebrane przez przyszłego pracodawcę. Czy słusznie?

Przyjęło się, że brak ciągłości w zatrudnieniu, to coś czego należy unikać, a gdy już się zdarzy to najlepiej o takich informacjach wcale nie wspominać. Niektórzy, aby zataić lukę w CV przedłużają lata zatrudnienia u poprzedniego pracodawcy lub wymyślają fikcyjne aktywności. Konsekwencje takich działań mogą bardzo szybko wyjść na jaw podczas rozmowy rekrutacyjnej lub na etapie składania niezbędnych w rekrutacji dokumentów. Dodatkowo wielu z rekruterów, aby sprawdzić kandydata dokonuje wnikliwego researchu. Jak zatem zawrzeć taką informację w swoim CV?

Długa przerwa w pracy. Opowiedz o niej!

Przerwa w okresie zatrudnienia może być spowodowana wieloma czynnikami np. chorobą czy opieką nad dzieckiem.  Bardzo często są to sytuacje, na które nie mamy bezpośredniego wpływu. Dlatego nie powinniśmy mieć wątpliwości czy o nich mówić. Wskazane jest, aby podjąć temat z osobą rekrutującą, jeśli go zacznie.

Przerwa w okresie zatrudnienia. Jak o niej mówić?

  • Wychowywanie dziecka / opieka nad innym członkiem rodziny

Jeśli twoja przerwa w CV wynika z opieki nad dzieckiem czy innym członkiem rodziny nie unikaj rozmowy na ten temat. To nic dziwnego, że chcemy opiekować się bliskimi, gdy wymagają naszej pomocy.

  • Redukcja etatów

Bardzo często luka w CV pojawia się, gdy kandydat traci zatrudnienie w sposób nagły ze względu na redukcję etatów lub upadłość firmy. Niestety dla niektórych taka sytuacja, to zmiana dotychczasowego sposobu życia. Nie wszyscy potrafią od razu zacząć szukać nowego miejsca pracy, w szczególności gdy pracowali w danej firmie wiele lat. Pamiętaj, że redukcja etatów to nie to samo co zwolnienie. Bezpośrednim powodem rozwiązania umowy nie było zaniedbanie obowiązków służbowych.

  • Długi okres w poszukiwaniu pracy

Poszukiwanie nowego miejsca zatrudnienia może akurat wypaść w czasie, gdy na rynku pracy nie ma wielu wakatów na interesujące nas stanowisko. Jeśli oprócz aktywnego szukania pracy rozwijałeś swoje kompetencje np. poprzez kursy czy szkolenia, które podwyższyły Twoją wiedzę nie bój się o tym opowiedzieć. Udowadniasz tym, że potrafisz działać nawet w trudnych sytuacjach. To, że nie siedziałeś z założonymi rękami będzie dodatkowym atutem.

  • Choroba

Nie wahaj się wspomnieć o swojej chorobie, jeśli przyczyniła się do przerwy w Twoim zatrudnieniu. Nie wchodź w zbędne w szczegóły, podstawowe informacje w zupełności wystarczą. Warto też zapewnić przyszłego pracodawcę, że czujesz się już lepiej i jesteś gotowy na podjęcie nowej pracy.

 

 

 

„Gap year” w CV. Roczna przerwa na podróże

„Gap year” to roczna przerwa od studiów czy pracy przeznaczana na podróżowanie. W wielu krajach nastolatkowie po zakończeniu szkoły średniej wybierają się w wymarzoną podróż. Czas ten przeznaczony jest na to, aby absolwent szkoły średniej mógł poznać świat i zastanowić się bez pośpiechu czym chce się zajmować w swoim życiu m.in. zawodowo. Warto opowiedzieć o takiej przerwie na rozmowie rekrutacyjnej. W jej trakcie zdobywamy wiele kompetencji np. nauka języka, które mogą przydać się w przyszłej pracy.

 

 

Przerwa w CV. Jak o niej mówić na rozmowie o pracę?
This website uses cookies to improve your experience. By using this website you agree to our Data Protection Policy.
Read more