Rośliny do biura. Jakie kwiaty wybrać?

Rośliny doniczkowe w biurze ładnie wyglądają i budują przyjemną atmosferę, ale to nie jedyne z ich zalet. Przede wszystkim wpływają pozytywnie na pracowników. Nic dziwnego, że coraz więcej firm decyduje się na kwiaty. Podpowiadamy, jakie kwiaty wybrać do swojego biura.

 

Coraz więcej firm decyduje się na ozdobienie swojego biura roślinami doniczkowymi. Biurowce zdobią piękne rośliny, które nie tylko ładnie wyglądają, ale także wpływają pozytywnie na pracowników i ich pracę. Potwierdzono, że obecność roślinności w miejscu pracy wpływa na efektywność i wydajność wykonywanych zadań.

 

Rośliny w miejscu pracy. Jak kwiaty wpływają na pracowników?

Postrzeganie roślin wyłącznie jako ozdoby już dawno minęło. Okazuje się, że rośliny mają realny wpływ na samopoczucie osób przebywających w biurach. Zmniejszają zmęczenie, zawroty i bóle głowy, a nawet katar, kaszel i suchość w gardle. Redukują także poziom stresu. Szacuje się, że ludzie pracujący w otoczeniu roślin mają o 30% rzadziej bóle głowy.

Prowadzone w Holandii i Wielkiej Brytanii badania pokazały także, że w pomieszczeniach biurowych, w których znajdują się rośliny, wydajność wzrasta o 15%.

Ciekawe badania przeprowadzono na studentach w Holandii. Wykazały one, że pracując w pomieszczeniach, w których znajduje się co najmniej jedna roślina, wzrasta wydajność w realizacji zadań kreatywnych, co prawdopodobnie wynika z pozytywnego wpływu roślin na samopoczucie. Wyniki badań wykazały, że rośliny pobudzają kreatywność. Mają także działanie antydepresyjne i antystresowe, co przyczynia się do większej wydajności, a także motywacji pracowników. Oprócz wpływu na obniżenie poziomu stresu rośliny mają jeszcze wiele innych właściwości.

 

Czystsze powietrze

Rośliny zwiększają wilgotność powietrza, nawilżają je i pochłaniają szkodliwe substancje czasami nawet lepiej od niejednego oczyszczacza powietrza. Mówi się o nich, że są naturalnym filtrem i nawilżaczem powietrza. Regulują także temperaturę i wilgotność. Dodatkowo oczyszczają powietrze ze szkodliwych substancji lotnych.

 

Bariera hałasu

Rośliny wykorzystywane mogą być także jako bariera wyciszająca hałas. Podobno zieleń odbija, rozprasza i pochłania fale dźwiękowe. Zwłaszcza jeśli zajmuje dużą powierzchnię. Dlatego różnego rodzaju kwiaty będą idealnym rozwiązaniem w przestrzeniach wypełnionych ludźmi tworząc prawdziwe zielone ekrany akustyczne.

Jakie rośliny wybrać do biura?

Zanim zdecydujemy się wypełnić nasze biuro kwiatami musimy odpowiedzieć sobie na kluczowe pytanie: Jakie rośliny nadają się do biura? Należy pamiętać, że nie każdy kwiat jest dobrym pomysłem, aby ustawić go na służbowym biurku. Ze względu na specyficzne warunki panujące w pomieszczeniach biurowych rośliny, które mają je wzbogacić muszą być wybrane zgodnie z kilkoma zasadami.

Powinniśmy wybierać gatunki kwiatów mało wymagające, łatwe w uprawie. Powinny być także odporne na niekorzystne warunki np. niedostatek wody, małą ilość światła słonecznego czy suche powietrze. W wyborze równie przydatne będzie określanie dokładnego umiejscowienia roślin w pomieszczeniu. Należy pamiętać, że sztuczne, rozproszone światło nie zastąpi naturalnego światła słonecznego. Dlatego upewnijmy się, że wybrane przez nas gatunki „preferują” półmrok i zacienione pomieszczenia. Wybierając rośliny do biura, warto mieć również na uwadze ich zapach. Roślina nie powinna wydzielać zbyt intensywnego zapachu, ponieważ nie każdemu pracującemu w jej pobliżu może się podobać. Warto też wybrać roślinność, która nie wydziela zbyt intensywnych zapachów. Takie kwiaty oprócz intensywnej woni mogą w dodatku uczulać.

 

Rośliny doniczkowe nadające się do biura

W warunkach biurowych najlepiej „odnajdą się” poniższe gatunki roślin:

Sansewieria – łatwa w uprawie. Najlepiej rośnie przy dużej ilości światła, ale można hodować ją również w półcieniu. Dzięki soczystej budowie liści, dobrze radzi sobie z suchym powietrzem.

 

 

Zamiokulkas – niewymagająca i łatwa w uprawie. Wyróżnia się bardzo dużą odpornością na szkodniki oraz niedostatek wody i światła.

 

 

Filodendron – prosty w uprawie, od słońca woli cień. Posiada zdolność oczyszczania powietrza w pomieszczeniu, w którym stoi. Bardzo dobrze usuwa formaldehyd (m.in. z kosmetyków, lakierów, środków dezynfekcyjnych), benzol (spaliny) oraz dwutlenek węgla.

 

 

 

Bibliografia
zakochaniwkwiatach.pl
businessinsider.com.pl
zielonyogrodek.pl
zielony-parapet.pl

 

Rośliny do biura. Jakie kwiaty wybrać?
This website uses cookies to improve your experience. By using this website you agree to our Data Protection Policy.
Read more