parallax background

Wartości firmy — dlaczego są takie ważne?

Rzeczywistość, w jakiej znajdujemy się od marca 2019, sprawiła, że wielu z nas przewartościowało swoje życie, zastanawiając się jakim elementem w nim jest praca. Wielu z nas z pewnością zna osoby, które można uznać za wartościowe w naszym życiu. Co jednak z pracą? Czy praca może reprezentować wartości, które są dla nas ważne? Wartości firmy (lub wartości podstawowe) to podstawowe przekonania, które wyznaje firma. Są to jej zasady przewodnie, które pomagają zatrudnionemu zespołowi lepiej współpracować w celu osiągnięcia wspólnych celów.

W artykule będziemy się zastanawiać, dlaczego wartości firmy są ważne, jak je zdefiniować. Postaramy się przytoczyć kilka przykładów dobrze obrazujących temat.

Dlaczego wartości firmy są ważne?

Prawie każda odnosząca sukcesy organizacja ma ugruntowane, silne wartości firmowe, które są podzielane i przestrzegane przez większość zespołu. Wielokrotne badania i analizy pokazują, że firmy o silnych wartościach mają zdecydowanie lepsze wyniki finansowe, większą satysfakcję klientów i pracowników a ich rozwój jest zdecydowanie bardziej zauważalny.

Co więcej, pracownicy chcą współpracować z firmami, z którymi są związani pod względem wartości.
Zastanów się, czy możesz budować świetne zespoły, zapewniać doskonałą obsługę klienta i wspierać innowacje, jeśli nie zdefiniowałeś i nie podzieliłeś się wartościami swojej firmy ze swoimi pracownikami?

Masz rację… Biznes bez podstawowych wartości nie jest tak naprawdę biznesem.
Mogę śmiało pokusić się o stwierdzenie, że wartości Twojej firmy są jej DNA i pomagają odróżnić ją od konkurencji. Dlatego nie możesz podejmować ważnych decyzji biznesowych, nie pamiętając o reprezentowanych przez Twoją firmę wartościach. Co nie oznacza jednak, że posiadanie wartości firmy oznacza posiadanie dopracowanego planu komunikacji wokół dobrych wartości i zasad.

Określanie podstawowych wartości

W przypadku niektórych firm proces określania swoich podstawowych wartości nie jest traktowany poważnie. Wyobraź sobie, że wybierzesz kilka nijakich i ogólnych wartości reprezentujących ideologie Twojej firmy, które według wszystkich są bezpiecznie ważne, połącz je razem. W efekcie Twoje podstawowe wartości stają się po prostu końcowym efektem próżności, czymś, co należy umieścić w sekcji „O nas” na WWW, aby wyglądało na to, że nie tylko sprzedajesz rzeczy/usługi, ale próbujesz być herosem w tym przytłaczającym świecie. Brzmi spoko? Nie do końca.

Bądź przede wszystkim autentyczny, przemyśl wartości, które chcesz reprezentować — takie, którymi kierują się pracownicy i biznes.
Bądź dumny z własnego zestawu podstawowych wartości — nie tylko z tych, które zdecydowałeś się podkreślić, ale także z procesu, w jakim je osiągniesz. W ten sposób przechodzisz cały proces z zaangażowaniem, od tworzenia do egzekwowania. Dzięki temu upewniasz się, że każdy członek Twojego zespołu wie, czego się od niego oczekuje i jak może odnieść sukces.

Nowy zestaw wartości

Niejasne, bezsensowne lub nieprzemyślane wartości mogą również powodować problemy w tzw. Kulturze Twojej firmy. Dokładnie tak się stało ze starym zestawem podstawowych wartości Ubera, który zachęcał do „nadeptywania na odcisk”. Wyznawane przez byłego dyrektora generalnego Travisa Kalanicka i kierownictwo wyższego szczebla wartości te uwydatniły i wyolbrzymiały rozdźwięk między tym, jak kierownictwo postrzega firmę, a codziennymi doświadczeniami pracowników, co skutkowało toksyczną kulturą firmy.

Porównaj to z tym, jak Dara Khosrowshahi, obecny dyrektor generalny Ubera, wymyśliła nowy zestaw podstawowych wartości, w tym takie, jak „Postępujemy właściwie. Kropka” i „Cenimy pomysły ponad hierarchię”. Aby wartości te dokładnie odzwierciedlały cele i ambicje pracowników Ubera podjęto działania. Khosrowshahi poprosiła o przesłanie zgłoszeń i zwołała 20 grup roboczych w celu ich dopracowania.
Gdy wartości firmy, które zdefiniowaliśmy są dobre, czyli zgodne ze sposobem, w jaki organizacja prowadzi działalność – wiele zyskujemy. Wartości mogą kierować procesami decyzyjnymi w całej organizacji, wyróżniać firmę na tle konkurencji i ułatwiać rekrutację osób, które będą dobrze pasować do organizacji.

Powiedzmy, że ustaliłeś właściwe wartości. Co teraz?

Jeśli naprawdę wartości, które zdefiniowałeś mają się ugruntować w Twojej organizacji, potrzebujesz wprowadzić je do wszystkich swoich procesów. Musisz przede wszystkim zintegrować swoje wartości z każdym procesem związanym z pracownikami — metodami zatrudniania, systemami zarządzania wynikami, kryteriami awansów i nagród, a nawet zasadami zwalniania. Od pierwszej rozmowy do ostatniego dnia pracy należy stale przypominać pracownikom, że podstawą każdej decyzji firmy są podstawowe wartości.
Idealnym przykładem firmy, która skutecznie wplata swoje wartości w strukturę organizacyjną, jest Siebel.

Nowy pracownik nie może tam spędzić tygodnia, nie zdając sobie sprawy, że satysfakcja klienta jest podstawową wartością. Cała grafika na ścianach pochodzi z rocznych raportów klientów, a wszystkie sale konferencyjne noszą imiona klientów. Nawet premie i pakiety wynagrodzeń są przyznawane na podstawie badań satysfakcji klientów przeprowadzonych przez zewnętrznego audytora. Po tym, jak firma osadzi swoje wartości w swoich systemach, powinna promować te wartości nieustannie. Mówimy często, że pracownicy nie uwierzą w wiadomość, dopóki nie usłyszą, jak siedem razy została powtórzona przez kierownictwo. Biorąc pod uwagę cynizm otaczający współczesne wartości, dyrektorzy powinni powtórzyć je przy każdej nadarzającej się okazji.

Nieszablonowa mapa wartości

Wiele firm publikuje swoje wartości na koszulkach i kubkach do kawy, ale najskuteczniejsze mechanizmy są znacznie prostsze i tańsze. Wie o tym doskonale Nordstrom — dobrze znany przykład organizacji opartej na wartościach. nieustannie przypominają pracownikom o swojej podstawowej wartości, jaką jest obsługa klienta. Podczas orientacji, zamiast otrzymać szczegółowy podręcznik opisujący, jak zapewnić klientom doskonałą obsługę, firma stosuje inne podejście. Nowym pracownikom opowiada się skomplikowane historie, w których opowiadają o tym, ile wysiłków podjęli się współpracownicy, aby zachwycić klientów. Historia przedstawiciela, który odebrał klientowi dwuletnią bluzkę bez zadawania pytań i powtarzania jej w kółko? Zdecydowanie utwierdza to pracowników w przekonaniu, że pracują dla niezwykłej firmy. Poza godzinami, w których sklepy dostępne są dla klientów, menedżerowie czytają przez mikrofon/głośniki komentarze klientów, zarówno pozytywne, jak i negatywne, dzięki czemu pracownicy mogą z pierwszej ręki usłyszeć, jak sobie radzą.

Oto kilka światowych gigantów, które mogą zainspirować Cię do utworzenia nieszablonowej mapy wartości Twojej firmy.

H&M

„Indywidualnie nasze wartości mogą wydawać się oczywiste. Połącz je razem i narodzi się nasza wyjątkowa kultura firmy. Nasze wartości są częścią tego, kim jesteśmy, za czym się opowiadamy i jak działamy”.

 • Jesteśmy jednym zespołem — nasi wspaniali współpracownicy tworzą różnorodność. Kiedy dzielimy się naszymi umiejętnościami, wiedzą i doświadczeniem, stajemy się jednym zespołem. Różnorodność czyni nas silnymi.
 • Duch przedsiębiorczości — w dniu, w którym przestaniemy zachowywać się jak przedsiębiorcy, będziemy po prostu kolejną firmą modową.
 • Prostolinijni i otwarci — cenimy różnorodność ludzi i pomysłów, a także osobisty styl.
 • Świadomość kosztów — polega na pilnowaniu wydatków i dokonywaniu inteligentnych, zrównoważonych wyborów nawet w przypadku drobnych, codziennych rzeczy.

Netflix

 • Ocena — pomimo niejasności podejmujesz mądre decyzje.
 • Komunikacja — jesteś zwięzły i elokwentny w mowie i piśmie.
 • Ciekawość — szybko i chętnie się uczysz.
 • Odwaga — mówisz, co myślisz, kiedy jest to w najlepszym interesie Netflixa, nawet jeśli jest to niewygodne.
 • Pasja — inspirujesz innych swoim pragnieniem doskonałości.
 • Bezinteresowność — szukasz tego, co najlepsze dla Netflix, a nie tego, co najlepsze dla Ciebie lub Twojej grupy.
 • Innowacja — tworzysz nowe pomysły, które okazują się przydatne.
 • Włączenie — skutecznie współpracujesz z ludźmi z różnych środowisk i kultur.
 • Uczciwość — jesteś znany ze szczerości, autentyczności, przejrzystości i niepolityczności.
 • Wpływ — wykonujesz niesamowitą ilość ważnej pracy.

Starbucks

 • Tworzymy kulturę ciepła i przynależności, w której każdy jest mile widziany.
 • Działamy odważnie, kwestionując status quo i znajdując nowe sposoby rozwoju naszej firmy i siebie nawzajem.
 • Bycie obecnym, połączone z przejrzystością, godnością i szacunkiem
 • Dajemy z siebie wszystko i czujemy się odpowiedzialni za wyniki.

Jeśli bierzemy pod uwagę całą ciężką pracę, jaką należy włożyć w opracowanie i wdrożenie solidnego systemu wartości… Większość firm prawdopodobnie wolałaby się tym nie przejmować i odpuścić ten temat. I może rzeczywiście niektóre z nich powinny, ponieważ źle wdrożone wartości mogą zatruć kulturę firmy.

Czytelniku, mam nadzieję, że po lekturze tego artykułu usłyszysz moje wołanie: Nie popełnij błędu!! Życie zgodnie z określonymi wartościami korporacyjnymi jest trudne. W końcu znacznie bardziej niemożliwe jest być zdeterminowanym i nie przepraszać za to, za czym się opowiadasz, niż poddać się politycznie poprawnym naciskom. A dla organizacji próbujących naprawić szkody wyrządzone przez programy o złych wartościach, praca jest jeszcze trudniejsza. Chcesz poświęcić swój czas i energię na stworzenie autentycznej deklaracji wartości? Istnieje duża szansa, że wynikające z tego wartości przyniosą Twojej firmie dużo lepszą pozycję w dżungli konkurencji na dzisiejszym rynku pracy.

Wartości firmy — dlaczego są takie ważne?
This website uses cookies to improve your experience. By using this website you agree to our Data Protection Policy.
Read more