parallax background

Workation, czyli praca i wakacje w jednym

Coraz większa popularność pracy zdalnej zmusza pracodawców do elastyczności i wprowadzania nowych udogodnień dla pracowników. Jednym z nich jest połączenie pracy zdalnej i wypoczynku poprzez workation. Czym jest i na czym polega? Wyjaśniamy!

Czym jest workation?

Workation to scalenie dwóch słów z języka angielskiego: work (praca) oraz vacation (wakacje). Jest to połączenie pracy zdalnej z możliwością cieszenia się wakacyjnymi atrakcjami i relaksem. To popularna opcja dla osób pracujących na odległość, które chcą wykorzystać elastyczność, jaką daje praca zdalna.

Korzyści workation

Workation daje pracownikowi możliwość podróżowania do innych miast czy nawet krajów bez konieczności brania urlopu. Pracownik chociaż oddalony jest bardzo daleko od swojego miejsca zamieszkania, to może nadal wykonywać swoje obowiązki zawodowe.  Połączenie pracy i wakacji oferuje wiele korzyści. Oto kilka z nich:

  • poznawanie innych kultur i miejsc bez konieczności brania urlopu
  • przełamanie rutyny i zmiana otoczenia, co może prowadzić do większej produktywności i kreatywności
  • polepszenie samopoczucia

Wakacje i praca, to połączenie nie dla każdego

Należy jednak pamiętać, że workation nie jest dla każdego. Niektóre zawody mogą wymagać stabilnego miejsca pracy np. ze względu na bezpośredni kontakt z klientem. Istotny jest także fakt, że workation może wiązać się z przeorganizowaniem dotychczasowych godzin pracy np. gdy mamy spotkania online z współpracownikami lub klientami.

Ważne jest również, aby zachować równowagę między pracą, a wypoczynkiem. Dlatego przed wyjazdem dokładnie należy przeanalizować kilka kwestii. Jedną z nich jest, to czy będziemy mieli czas na zwiedzanie i korzystanie z uroków danego miejsca po zakończeniu godzin pracy.

Przed wyjazdem warto także upewnić się, że miejsce zakwaterowania ma odpowiednie warunki do pracy, takie jak dobre połączenie internetowe i wygodne biurko. Wybierając lokum istotne jest także rozmieszczenie pomieszczeń. Zazwyczaj wybierając się na taki pobyt jedzie z nami ktoś jeszcze (rodzina, znajomi), dlatego upewnijmy się że nasza praca nie będzie zakłócona przez współtowarzyszy.

Workation, a regulacje prawne

Niektóre firmy workation stosują jako formę benefitu pozapłacowego. To udogodnienie jest formą wsparcia dobrej kondycji i samopoczucia pracowników. Trzeba jednak pamiętać, że decyzja o wprowadzeniu workation jest podejmowana indywidualnie przez każdego pracodawcę. Ta forma pracy jest szczególnie popularna wśród freelancerów i właścicieli start-upów.

Przypomnijmy. Zgodnie z Kodeksem pracy praca zdalna może być wykonywana całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą.

 

 

Workation, czyli praca i wakacje w jednym
This website uses cookies to improve your experience. By using this website you agree to our Data Protection Policy.
Read more