To, co najważniejsze dla pracodawcy, to zapewnić swojemu biznesowi płynność pracy bez względu na warunki otoczenia. Najmniejsze spowolnienia mogą eskalować lub też oddziaływać na pracę innych działów, co wkrótce może przełożyć się również i na całą firmę. Jednym z najważniejszych punktów, aby temu zapobiec, jest odpowiednia liczba pracowników, którzy mogą zająć się palącymi tematami.
Choć zwykle mówi się o tym, jaki trud przynosi poszukiwanie odpowiedniej pracy, rzadko patrzy się na to z drugiej strony. Pracodawcom bowiem często równie trudno znaleźć chętnych na określone stanowisko, którego chcieliby się podjąć. Nie wspominając o wdrożeniu pracownika, co jest w tej kwestii równie istotne.
Z racji tego, że problem ten dotyka wiele firm, postanowiono skupić się i zgłębić jego problematykę. Obserwując zmieniające się otoczenie rynku pracy, zaczęto adaptować środowisko działów rekrutacji oraz całego procesu, aby przyspieszyć proces pozyskiwania nowego pracownika. Taki zabieg określono mianem strategii rekrutacyjnej.
Dobra strategia rekrutacyjna to przede wszystkim taka, która została wcześniej sporządzona i zweryfikowana. Jeśli bowiem poszczególne wytyczne się nie sprawdzą, warto wdrożyć kolejne zmiany tak, by dostosować je do własnej branży.
Pragniemy jednak wymienić kilka złotych, uniwersalnych punktów, które w swojej strategii wypróbować powinna każda firma: