Video CV, czyli alternatywa dla tradycyjnej formy CV. Praktykowane jest m.in. w branżach kreatywnych. Jak je przygotować i dobrze wypaść na nagraniu?
Jeszcze kilkanaście lat temu niewielu z nas przypuszczało, że aby zaprezentować się przyszłemu pracodawcy będziemy nagrywać krótkie video. Taka forma kojarzyła nam się głównie z aktorami ubiegającymi się o rolę. Jednak czasy się zmieniają i coraz częściej przeglądając oferty pracy możemy natrafić na prośbę o przesłanie filmiku, z krótką prezentacją na swój temat.
Zalety video CV
Niewątpliwie audiowizualna forma CV daje nam szansę na dokładniejsze przedstawienie swoich umiejętności i doświadczenia niż w wersji pisanej. Nagranie daje nam możliwość na wyróżnienie się na tle innych kandydatów i zrobienie dobrego pierwszego wrażenia jeszcze przed spotkaniem rekrutacyjnym. Nasza filmowa prezentacja może być też szansą na pokazanie naszej kreatywności i pomysłowości, co jest szczególnie ważne w niektórych branżach.
Wady video CV
Niestety video CV nie jest rozwiązaniem bez wad. Pomimo wielu przygotowań niektórzy nie potrafią zachowywać się naturalnie przed kamerą. Nagranie może wręcz uwypuklić ich zestresowanie zaistniałą sytuacją, co przełoży się na słabą prezentację.
Szacuje się, że aby video CV zawierało wszystkie ważne informacje i prezentowało kandydata powinno trwać ponad minutę. Taka długość nagrania może okazać się dla rekruterów zbyt długim czasem. Wielu z nich na początkową selekcję kandydatów przeznacza około 60 sekund. Dlatego CV w formie filmu powinniśmy wysłać jedynie, gdy jesteśmy o nie proszeni lub jako dodatek do wersji tradycyjnej.
Bardzo istotny jest również sprzęt jakim nagrywamy naszą prezentację. Najlepiej zdecydować się na kamerę albo aparat, aby zarejestrować ostry i wyraźny obraz.
Filmik o sobie. Co powiedzieć?
Twój film zacznij od kilku zdań na swój temat np. skąd pochodzisz, jakie szkoły i studia ukończyłeś. W tej części możesz wspomnieć też o swoich umiejętnościach. Następnie opowiedz o swoim doświadczeniu branżowym. Pokrótce omów poprzednie stanowiska i zakres obowiązków.
Język, którym się posługujesz powinien być dopasowany do branży i stanowiska, o które się ubiegasz. Pamiętaj, że liczy się długość nagrania. Dlatego nie przeciągaj niepotrzebnie swojej wypowiedzi i unikaj zbyt długiego opowiadania o jednej rzeczy.
Staraj się również unikać przerywników i zająknięć między zdaniami. Pamiętaj, aby usunąć przy montażu wszystkie pomyłki czy fragmenty, w których zastanawiasz się nad wypowiedzią. Nie zapomnij dodać swoich danych kontaktowych w formie pisanej. Dzięki temu ta informacja nie umknie rekruterowi i będzie mógł do niej wrócić, aby się z Tobą skontaktować.