parallax background

Metoda poszukiwania kandydatów – Direct Search

Metoda poszukiwania kandydatów – Direct Search

Direct Search

Zaczynasz nowy proces rekrutacyjny – co robisz jako pierwsze? Najprawdopodobniej publikujesz ofertę pracy. Wiele firm od lat opiera się tylko na tej metodzie poszerzania bazy kandydatów. Ogłoszenia często nie przynoszą więc spodziewanych rezultatów. Aby zatrudnić najlepsze osoby, rekruterzy muszą sięgnąć po nowocześniejsze metody rekrutacji. Jedną z takich metod jest właśnie Direct Search! 

Metoda direct search – zwana poszukiwaniem bezpośrednim. Pozwala dotrzeć do pasywnych kandydatów. Najczęściej w tym celu wykorzystuje się zasoby internetu. Nie jest to jednak proste zadanie – sieć jest ogromna i znalezienie w niej interesujących nas osób, może zająć ogromną ilość czasu. Metoda dotarcia do kandydatów, poprzez wykorzystanie sourcingu, na polskim rynku znana jest już od dłuższego czasu. Cieszy się szczególną popularnością zwłaszcza w procesach rekrutacyjnych na stanowiska specjalistyczne. Konsultant sam wyszukuje kandydatów, a następnie kontaktuje się nimi i przedstawia ofertę pracy. Najpopularniejszym portalem do tego działania jest Linkedin.

 

Boolean oraz x-ray search

 

Boolean search

Jest to technika umożliwiająca wyszukiwanie w oparciu o operatory logiczne, czyli: AND (i), NOT (nie), OR (albo). AND zawęża możliwości wyszukiwania, tzn. dostajemy tylko wyniki, które zwierają w sobie wskazane przez nas słowa. Aby w pełni skorzystać z możliwości boolean search, trzeba również znać: 

  • nawiasy – umożliwiają tworzenie wieloskładnikowych zapytań, 
  • cudzysłów – wyszukujemy konkretną frazę – słowa występują po sobie jedno po drugim. 

 

X – ray search 

x-ray search – dzięki Google umożliwia przeszukanie zasobów każdej strony bez otwierania jej. Ta technika direct search również bazuje na tworzeniu operatorów i wieloskładnikowych fraz. Warto zapoznać się z narzędziami: 

  • site:  – informuje Google, jaką stronę chcemy przeczesać. 
  • intitle: – czasem w tytule strony znajdują się konkretne wyrażenia (np. profil) – wpisanie odpowiedniego sformułowania pozwoli nam na sprawdzenie, jedynie tych obszarów danej strony. 
  • inurl: – działa na podobnej zasadzie jak intitle, z tą różnicą, że dotyczy adresu url strony. 

 

Direct Search – Facebook

Kolejnym portalem, z którego możesz skorzystać przy szukaniu kandydatów jest Facebook 

Facebook Ads 

Jak sama nazwa wskazuje, są to reklamy na Facebooku. Jedną z ich największych zalet jest możliwość dokładnego określenia grupy docelowej dla danej reklamy, dzięki czemu możesz bezpośrednio trafić do interesujących Ciebie kandydatów. 

 

Messenger  

Po znalezieniu kontaktu na Linkedin, warto odnaleźć profil danego kandydata na Facebooku i napisać do niego bezpośrednią wiadomość przez darmową aplikację — Messenger.  Messenger ma ponad miliard użytkowników mobilnych na całym świecie i 7 milionów w Polsce.  

 

Ciężko jest znaleźć kandydata do pracy. Ci najbardziej rozchwytywani dostają kilka ofert dziennie. Wobec tego warto dotrzeć do innych osób za pomocą technik Direct Search.  

 

Bibliografia 

testhr.pl

nofluffjobs.com

hrlink.pl

 

Metoda poszukiwania kandydatów – Direct Search
This website uses cookies to improve your experience. By using this website you agree to our Data Protection Policy.
Read more