parallax background

Motywacja pracownika. 5 czynników działających motywująco

Odpowiedni poziom motywacji pracownika ma bardzo duże znaczenie w kontekście jakości jego pracy. Efektywna praca możliwa jest tylko, gdy dbamy o motywację zespołu. Jak to zrobić? Podpowiadamy pięć metod.

Możliwość awansu

Jasno określona ścieżka rozwoju pozwala na długofalowe utrzymanie motywacji pracownika. Dzięki niej pracownik wie, kiedy może spodziewać się awansu. Niewątpliwie jest to odbierane przez niego jako docenienie dotychczasowej pracy i zachęta do starania się, aby wspiąć się na kolejne szczeble kariery.

Przyjazne warunki pracy

Motywacji pracownika sprzyjają także warunki w jakich przychodzi mu pracować. Czyste i zadbane miejsce pracy wpłynie korzystnie nie tylko na jego samopoczucie, ale także motywacje. Nie od dziś wiadomo, że łatwiej jest skupić się gdy wokół panuje uporządkowana i spójna przestrzeń.

 

Pochwały

Należy stosować pochwały za dobrze wykonane zadanie czy zakończony projekt. Pracownik czuje, że jego praca jest doceniana przez przełożonego na każdym kroku.  Lider może to zrobić w rozmowie twarzą w twarz z pracownikiem, na forum lub za pośrednictwem platformy do komunikacji.

 

Balans pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym

Pracownik powinien czuć że jego pracodawca szanuje jego czas prywatny. Zdecydowanie doceni także rozwiązania i benefity ofiarowane przez firmę, które pomogą mu zachować odpowiednią równowagę pomiędzy pracą a życiem prywatnym. Przykładowo mogą to być elastyczne godziny pracy. Efektywne zarządzanie czasem pracy pozwala podnieść poziom satysfakcji z pracy, a tym samym zyskać bardziej zaangażowanych i lojalnych pracowników.

Więcej na temat elastycznego czasu pracy pisaliśmy tutaj:
https://www.optimhuman.com/elastyczny-czas-pracy/

Komunikacja

W motywowaniu pracownika ważna też jest komunikacja. Pracownik powinien mieć dostarczane na bieżąco informacje dotyczące życia firmy, w której pracuje. Można to zrobić za pomocą intranetu, newslettera wewnętrznego, a także maili. Dzięki takim informacjom pracownik ma poczucie że jest jednością z firmą, a jego praca i wkład przyczyniły się do sukcesu firmy, pozyskania nowego klienta czy zdobycia prestiżowej nagrody etc.

 

Motywacja pracownika. 5 czynników działających motywująco
This website uses cookies to improve your experience. By using this website you agree to our Data Protection Policy.
Read more