parallax background

Mowa ciała podczas rozmowy online. Jak dobrze wypaść na zdalnej rozmowie kwalifikacyjnej?

Pandemia zdecydowanie zmieniła rynek pracy. Wiele firm postanowiło zostać przy możliwości pracy zdalnej. Nowa forma pracy wymaga także możliwości rekrutacji za pośrednictwem Internetu. Podczas rozmowy online trudniej odczytać poprawnie komunikację niewerbalną, dlatego warto zadbać o mowę ciała. Podpowiadamy, o czym należy pamiętać podczas spotkań online.

Po pandemii praca zdalna została z nami na dobre. W związku z tym coraz więcej firm decyduje się również na możliwość przeprowadzenia rozmowy o pracę w formie online. Taki rodzaj rekrutacji ma wiele zalet np. możliwość rekrutowania pracowników z całego świata. Chociaż taki rodzaj rozmowy posiada dużo pozytywów, to nie brakuje także przeszkód. Jedną z nich jest problem z odczytywaniem mowy ciała.

 

Mowa ciała podczas wideokonferencji i spotkań online

Rozmawiając za pośrednictwem komunikatora internetowego nie widzimy całej sylwetki rozmówcy. Trudno ocenić jest mowę niewerbalną. Obraz przekazywany przez kamerę może nie oddawać w pełni postawy ciała. To, co rekruter zauważa podczas bezpośredniej rozmowy, na ekranie może być dla niego niewidoczne. Dlatego w trakcie spotkania online warto dopowiedzieć niektóre kwestie.

Warunki panujące w miejscu, w którym prowadzimy rozmowę online mają ogromne znaczenie. Hałas czy niepożądane dźwięki otoczenia mogą wywołać dekoncentrację u rozmówcy. Jego podenerwowanie może mimowolnie dać o sobie znać poprzez mowę ciała. Irytacja czy stres spowodowany zaistniałą sytuacją mogą spowodować, że na twarzy rozmówcy pojawi się niezadowolenie. Gest ten może zostać odebrany jako reakcja na nasze słowa. Dlatego rekruter nie powinien brać zawsze pod uwagę wszystkich „min” kandydata. Zaleca się, aby nie opierać się jedynie na swoich odczuciach po przeprowadzonej rozmowie, ale również na doświadczeniu kandydata. W razie wątpliwości warto spróbować porozmawiać z kandydatem jeszcze raz. Jest to szczególnie ważne, gdy podczas zdalnej rozmowy wystąpiły problemy techniczne, które mogły dodatkowo zestresować rekrutowanego.

 

rozmowa wideo

 

Wyjaśnienia kluczem do udanej rozmowy online 

W rozmowach online bardzo istotne jest, aby pamiętać, że obszar, który widać jest ograniczony. Nasz rozmówca widzi tylko tyle, ile nasza kamera. Dlatego bardzo istotne jest odpowiednie ustawienie kamery lub laptopa z wbudowaną kamerą. Dzięki temu będziemy mieć przestrzeń na gestykulację, a także będzie ona widoczna dla rekrutera. Istotne jest również informowanie naszego rozmówcy o potrzebie sięgnięcia po coś np. potrzebne dokumenty czy szklankę wody. Inaczej osoba, z którą rozmawiamy może poczuć się zdezorientowana, a nawet lekceważona tym, że nagle wstajemy lub (co gorsza) wychodzimy z obszaru widoczności. Informować powinniśmy także o wszelkich hałasach i utrudnieniach, które pojawiają się w trakcie rozmowy. Jeśli tego dnia nasze dzieci są w domu lub ma przyjść kurier uprzedźmy o tym. Wtedy nieoczekiwany hałas nie wybije nas z rytmu przebiegu rozmowy.

 

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej online?

• Sprawdź sprzęt przed spotkaniem (sprawdzenie kamery i mikrofonu, naładowanie laptopa)

• Sprawdź jakość internetu. Przeprowadź testową rozmowę za pośrednictwem komunikatora np. ze znajomym lub rodziną.

• Zapoznaj się z funkcjami komunikatora, na którym odbędzie się rozmowa o pracę. Dzięki temu unikniesz nerwowego szukania w menu opcji, która będzie Ci potrzebna np. do wykonania zadania rekrutacyjnego.

• Pamiętaj o savoir-vivre. Podczas rozmowy online powinniśmy stosować się do zasad, które dotyczą spotkań bezpośrednich. Przykładowo: kaszląc lub kichając zasłońmy usta tak jak byśmy to zrobili w obecności innych osób w danym pomieszczeniu.

• Bądź punktualny. W momencie, gdy wybije godzina spotkania należy być pewnym, że jesteśmy przygotowani.

• Ubierz się adekwatnie do sytuacji. Forma rozmowy nie zwalnia nas z estetycznego wyglądu i ubioru.

• Przygotuj sobie coś do pisania oraz notatnik. Możliwe, że będziesz chciał coś zapisać. Rozmowa z przyszłym pracodawcą to nie czas, aby szukać długopisu. Warto również mieć w pobliżu szklankę wody.

O zmianach na rynku pracy wywołanych pandemią pisaliśmy tutaj:

https://www.optimhuman.com/rynek-pracy-co-warto-wiedziec/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mowa ciała podczas rozmowy online. Jak dobrze wypaść na zdalnej rozmowie kwalifikacyjnej?
This website uses cookies to improve your experience. By using this website you agree to our Data Protection Policy.
Read more