Podczas wypełniania wakatu możemy poszukiwać nowego talentu za pomocą różnych technik, które będą dostosowane do naszych potrzeb i możliwości. Nowoczesne metody rekrutacji obejmują wiele narzędzi rekrutacyjnych i kanałów, za pomocą których można znaleźć pracownika oraz dokonać stosunkowo prostej selekcji. Jakie są najbardziej kreatywne i sprawdzone sposoby? Na to pytanie odpowiemy w naszym artykule.

Nowoczesne i kreatywne sposoby rekrutacji

Przede wszystkim możemy je podzielić na wewnętrzne (w obrębie firmy) oraz zewnętrzne. Rekruterzy używają różnych kreatywnych i nowoczesnych metod, oczywiście ich wybór w dużej mierze jest zależny od branży oraz aktualnych potrzeb przedsiębiorstwa. Do najpopularniejszych sposobów należą:

  • ogłoszenie o pracę,
  • rekomendacje,
  • direct search, czyli poszukiwanie kandydatów pasywnych (nieszukających aktywnie pracy),
  • fora branżowe,
  • media społecznościowe,
  • zakładka kariera na stronie internetowej firmy.

Nowoczesne i kreatywne sposoby rekrutacji obejmują różne kanały, ale przed ich wyborem na pewno warto zastanowić się nad profilem firmy.

Metody selekcji pracowników

Poza sposobami na kreatywne i nowoczesne rekrutacje kandydatów ważne jest przeanalizowanie często bardzo dużej liczby otrzymanych aplikacji. Dlatego też warto stawiać na profesjonalne narzędzia rekrutacyjne. Metody selekcji pracowników najczęściej bazują na tym samym schemacie, ale mogą się różnić w zależności od danej branży oraz stawianych wymagań.

W procesie selekcji można wskazać:

1. Analizę aplikacji – w zależności od danego stanowiska będą to m.in. CV, portfolio oraz list motywacyjny.
2. Teksty i zadania rekrutacyjne – mogą być językowe, psychologiczne oraz skoncentrowane na wiedzy potrzebnej na
dany wakat.
3. Rozmowa kwalifikacyjna.
4. Dzień próbny.
5. Sprawdzenie referencji.

Oczywiście tego rodzaju metody selekcji pracowników są czasochłonne. Dlatego też coraz chętniej korzysta się z narzędzi rekrutacyjnych, które wspomogą poszukiwania idealnego kandydata w szczególności na pierwszym etapie, czyli analizie aplikacji.

Narzędzia do rekrutacji pracowników są różne, często bazują na możliwości wyszukiwania słów kluczowych, filtrowaniu i wyszukiwaniu danych kandydatów czy też porównywaniu ich.

Metody strategii rekrutacyjnych
This website uses cookies to improve your experience. By using this website you agree to our Data Protection Policy.
Read more