Każdy rekruter chce, aby poszukiwanie nowego pracownika przebiegło jak najlepiej. Nie od dziś wiadomo, że dobry pracownik to nie tylko taki, który ma odpowiednie kwalifikacje i wykształcenie. Bardzo istotne jest również czy jego usposobienie będzie pasować do reszty zespołu, a także czy wyznaje on wartości zbliżone do profilu firmy. Pomocny w tym może być test osobowości.

Co to jest test osobowości?

Test osobowości to narzędzie psychologiczne używane do pomiaru i zrozumienia różnych cech osobowości jednostki. Istnieje wiele różnych testów osobowości, z których każdy ma swoje unikalne cechy i metody oceny. Testy osobowości są szeroko stosowane w dziedzinie psychologii, rekrutacji zawodowej, diagnozy psychologicznej, badaniach naukowych i innych obszarach.

Test osobowościowy w rekrutacji

Przeprowadzanie testów osobowościowych w rekrutacji to nieodłączny element w procesie poszukiwania pracownika w wielu zawodach. Zobowiązani do jego wypełnienia są między innymi kandydaci do policji czy wojska. Jest to zrozumiałe ze względu na specyfikę danych branż. Jednak od jakiegoś czasu można zauważyć wzrost popularności tego rozwiązania również w innych branżach.

Rekruterzy chętnie korzystają z testu szczególnie, gdy prowadzą rekrutacje na wyższe stanowiska np. menadżera czy kierownika. Przeprowadzenie testu pozwala na wybranie najlepszego kandydata na dane stanowisko. Na podstawie odpowiedzi kandydata rekruter może sprawdzić przykładowo czy ma on niezbędne cechy do zarządzania zespołem.

 

Wady testów osobowościowych

Testy osobowościowe w rekrutacji powinny być stosowane wyłącznie przez doświadczonych rekruterów, którzy przeszli specjalne szkolenia z pracy z tego typu narzędziem. Bez dokładnej znajomości sposobu przeprowadzania testu jego stosowanie nie ma sensu. Najlepiej, aby test ten stworzony został specjalnie na potrzeby firmy przy współpracy z wykwalifikowanymi w tym temacie psychologami. Niestety użycie pierwszego lepszego testu osobowości z internetu może przynieść często więcej szkody niż pożytku. Wiele darmowych dostępnych testów tłumaczonych jest z języka angielskiego, często w amatorski sposób, co skutkuje tym, że pytania pozbawiane są swojego pierwotnego znaczenia i tracą sens.

Zalety testów osobowościowych

Bez wątpienia zaletą testów jest zwiększenie prawdopodobieństwa znalezienia najbardziej odpowiedniego kandydata na konkretne stanowisko. Dodatkowo poprzez analizę osobowości możemy wybrać osobę, która ma podobne wartości do tych wyznawanych w firmie. Dane dotyczące usposobienia przyszłego pracownika mogą okazać się być przydatnymi także w procesie wprowadzania go w życie firmy, czyli onboardingu.

 

 

Testy osobowości podczas rekrutacji
This website uses cookies to improve your experience. By using this website you agree to our Data Protection Policy.
Read more