parallax background

Wellbeing w pracy. Jak dbać o samopoczucie pracowników?

Wellbeing to element, o który powinien dbać każdy pracodawca. Dobre samopoczucie pracownika przekłada się na jego efektywność i zapał do wykonywania obowiązków służbowych.

Czym jest wellbeling?

Wellbeing to pojęcie obejmujące ogólny stan dobrego samopoczucia:

 • fizycznego
 • emocjonalnego
 • społecznego
 • psychicznego

Pojęcie to odnosi się to do ogólnego dobrostanu człowieka, który czuje się zadowolony z sytuacji, w której się znajduje. Ogólniej rzecz biorąc wellbeing to szeroko rozumiane zadowolenie z życia.

Wellbeing w miejscu pracy

Wellbeing w pracy to ważne pojęcie, które odnosi się do dobrego samopoczucia pracowników w miejscu pracy. Siłą rzeczy pracownicy, którzy są z niej zadowoleni i czują się dobrze lepiej wykonują swoje obowiązki. Pracownicy, którzy dbają o swoje zdrowie psychiczne i fizyczne nie tylko są bardziej wydajni, ale również mniej podatni na choroby związane ze stresem i wypaleniem zawodowym. Dlatego coraz więcej firm decyduje się na poprawę wellbeingu w miejscu pracy.

 

 

Jak zadbać o wellbeing?

Rozwiązania dbające o wellbeing w pracy to świadczenia, programy lub udogodnienia, które mają na celu:

 • poprawę jakości życia pracowników,
 • poprawę ich zdrowia i samopoczucia,
 • zwiększenie motywacji i zadowolenia z pracy.

Jednym z najpopularniejszych rozwiązań są różnorodne benefity, które dbają o różne aspekty w życiu pracowników firmy np.

 • ubezpieczenie zdrowotne

Pracodawca może pokrywać koszty ubezpieczenia zdrowotnego dla swoich pracowników lub częściowo pokrywać ich koszty. Daje to pracownikom dostęp do opieki medycznej i pomaga w pokryciu kosztów leczenia.

 • karta sportowa

Firmy chętnie wspierają aktywność fizyczną współpracowników poprzez karty sportowe, które uprawniają do korzystania z wybranych obiektów sportowych.

 • dofinansowanie do kursów, nauki języków obcych

Pracodawca finansuje lub dofinansowuje kurs podnoszący kompetencje pracownika.

 • możliwość pracy zdalnej

Coraz więcej pracodawców oferuje pracownikom możliwość pracy zdalnej, co pozwala na większą elastyczność w wykonywaniu obowiązków, a także na oszczędzanie czasu i kosztów związanych z dojazdami do pracy.

 • elastyczne godziny pracy

Pracodawca oferuje elastyczne godziny pracy. Pozwala to na zdobycie całkowitej kontroli nad rytmem swojego dnia.

 

To tylko niektóre z możliwych benefitów. Więcej o nich możesz przeczytać tutaj:

https://exco.pl/jakie-benefity-pracownicze-wybrac/

 

Niektóre firmy idą o krok dalej i dostosowują także przestrzeń biurową, tak aby pracownik mógł nawet w pracy dbać o swoje samopoczucie. Przykładem mogą być pokoje do medytacji czy relaksu.

Program wellbeingowy

Bardzo istotne jest, aby program wellbeingowy dostosowany był do potrzeb pracowników. Tylko dzięki temu mamy pewność, że oferowane przez nas benefity, programy etc. są naprawdę korzystne dla pracowników. Dlatego ważne jest monitorowanie zadowolenia i potrzeb osób pracujących w firmie np. poprzez anonimową ankietę.

 

 

Wellbeing w pracy. Jak dbać o samopoczucie pracowników?
This website uses cookies to improve your experience. By using this website you agree to our Data Protection Policy.
Read more